Барський ліцей № 2

Усе починалося з гімназії...

1902-1933

Гімназія.

У 1902 році в нашому місті БАР відкривається жіноча гімназія, одна з небагатьох, що існували тоді на Україні. Це був приватний навчальний заклад. Міська знать орендувала тоді одне з найкращих приміщень міста, що належало місцевому багатію Рижому. В цьому будинку і було відкрито 5 класів гімназії.

Гімназія повинна була утримуватися на власні кошти, одержані від внесення плати за право навчання, а міське Управління зобов'язувалося доплачувати решту.

У гімназію приймали в основному дітей заможних батьків. Приймали не тільки жителів Бара і навколишніх сіл, а й з інших повітів Подільської губернії.

Першим начальником Барської жіночої гімназії була Ващенко-Захаренко. У перші два роки після відкриття гімназії в ній навчалось 150 гімназисток, в основному із заможних сімей. У 1904 році 210 гімназисток, а кількість класів збільшилась до семи.

Гімназія існувала до 1920 року.

Недалеко від гімназії знаходилося приходське міське училище на чотири групи-комплекти. На базі цих двох приміщень, згідно декрету з 1920 по 1923 рік, було відкрито школу фабрично-заводського навчання - ФЗН, яка давала учням професію робітника.

У 1923 році на базі школи була відкрита Барська трудова школа № 2, яка діяла до 1933 року. Директором був призначений Горбатий Павло Анастасович.

ШКОЛА В ДОВОЄННИЙ ПЕРІОД ТА РОКИ ВІЙНИ.

У 1933 році. Народний Комісаріат України реорганізував Барську трудову школу в середній навчальний заклад, який з часом став називатися Барською зразковою середньою школою № 2. З 1933 року по 1937 рік директором школи був Данченко Микита Павлович.

У 1937 році директором школи став Зозуляк Петро Іванович.

Великих успіхів у навчанні і вихованні молоді добився педагогічний колектив школи в довоєнний період. Під час окупації міста німецькі фашисти перетворили приміщення школи на зерносховище для потреб німецької армії. Перед цим вони по-варварськи знищили бібліотеку школи, обладнання кабінетів, шкільні меблі. Навчання в школі припинилося.

Однак, незважаючи на це, в місті з ініціативи вчителів-патріотів були організовані підпільні школи. Вони навчали дітей у себе вдома. Т. Є. Пржевалінська навчала дві групи дітей. Зранку вчилися діти початкового 2-го класу, а після обіду ті, що вчилися в 5-му класі. Ці школи діяли протягом 1942-1943 років і на початку 1944 року. Про те, що діти навчалися, нікому не розказували. Роки були тривожні.

Відгриміли останні спалахи війни. Країна приступила до відбудови. Силами вчителів і учнів відбудовувалася наша школа.

НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД У МИРНИЙ ЧАС.

1945-1964

3 1945 по 1951 роки Барська семирічка школа № 2 директор Клара Ізраїлівна Нудельман.

3 1952 1953 навчального року школа знову стає середньою, якою була до війни Барська середня школа № 2 1953-1954 навчальний рік перший післявоєнний випуск 10 класу.

В 1954 році в Барській середній школі № 2 відкрився експериментальний клас з виробничим навчанням, один з перших на Україні, який готував кваліфікованих робітників і надав учням середню освіту. Практику учні проходили на Барському машинобудівному заводі. З того часу школа крім середньої освіти давала випускникам робітничу кваліфікацію.

ДОБУДОВА ШКОЛИ НОВЕ ЖИТТЯ.

1964-1977

Школа розширювалась. Було добудовано актовий зал, приміщення їдальні на 180 місць, спортивний зал, навчальні кабінети хімії, фізики, трудові майстерні.

У цій школі навчалося понад 600 учнів. Були паралельні класи. Діяли танцювальні, драматичні, спортивні гуртки. При школі була власна теплиця, яка знаходилася між музичною школою і машинобудівним заводом. Учні вирощували овочі, допомагали місцевим господарствам садити і збирати врожай. У 60-70-х роках у нашій школі працювало близько 50-ти педагогів.

1977-2004

Будівництво школи завершується в 1977 році. Придбано меблі для навчальних кабінетів, побудовано майстерні, гараж, обладнано тир. При закладі працювала їдальня для учнів 1-11 класів.

На початку 80-х діяла замкнута телевізійна система, працювала радіогазета. Щоранку проводилась обов'язкова зарядка на подвір'ї школи.

Із 1985 року школа стає базовою. В початкових класах студенти Барського педагогічного училища проходять педагогічну практику. У школі навчалося більше 1200 учнів. Діяла кабінетна система. Була велика кількість класів, по 4-6 у кожній паралелі, тому навчання проводилося у дві зміни.

Школа була першою в районі з кількості зайнятих призових місць в районних і обласних предметних олімпіадах. У старших класах було відновлено виробниче навчання. Разом з атестатом про середню освіту випускники одержували посвідчення швеї-мотористки, слюсаря. Учні проходили виробничу практику в сільських господарствах району.

У школі діяли духовий оркестр, естрадно-інструментальний ансамбль, танцювальний колектив, хор учнів та учителів.

У 1982 році до 80-річчя навчального закладу було відкрито музей школи і меморіальну дошку ім. П.А. Горбатого. Із 1991 року школа працює як загальноосвітня школа І-ІІ ступенів із спеціалізованими класами поглибленого вивчення іноземних мов. Учні вивчають крім української англійську, німецьку, польську (англійську та польську поглиблено в спеціалізованих класах). З 1995 року школа розпочинає співпрацю з волонтерами Корпусу Миру: Сунітою Пателл (США), Евою Зачковською та Хеленою Слівінською (Польща).

У 1994-1995 навчальному році на баланс міської ради було передано дитячий садок машзаводу, який став навчальним корпусом початкових класів. Це дало можливість перейти на навчання в одну зміну. На території початкової школи до 600-річчя міста і 10 річниці Незалежності було закладено молодий сад (2001).

У школі працює потужний педагогічний колектив. Вона є найбільшою школою міста і району: 26 вчителів вищої категорії, 8 учителів-методистів, 5 старших учителів. Велика увага приділяється диференціації навчання. Започатковано обмін досвідом між педколективами області та району. Застосовуються інноваційні технології, блочно-модульна система навчання. Заклад перший у районі започаткував спарені уроки і п'ятиденний робочий тиждень.

Школа займає призові місця в районних та обласних конкурсах художньої самодіяльності і спортивних змаганнях. Важлива подія 2002 року 100- річчя школи. З нагоди ювілею педагогічний колектив нагород жений Українським товарист вом охорони пам'яток Історії та культури медаллю «Богдан Хмельницький»

ШКОЛА - РОДИНА

2004-2006

Із 2004 року змінюється загальний вигляд школи. Зроблено капітальний ремонт актової зали. Нового вигляду набуває вестибюль: віконні вітражі, виходи на другий поверх, нові гардини, шпалери в їдальні. Школа потопає в зелені. При школі відкрито дистанційне навчання Вінницького університету розвитку людини «Україна» (2004-2006) Старшокласники навчаються в МАН (м. Вінниця). Учні школи неодноразово стають призерами районних (46 учнів) та обласних предметних олімпіад та конкурсів.

Завдяки співпраці з Корпусом Миру (США) на базі школи створено районний ресурсний центр вчителів англійської мови. Волонтери Дженіфер Лі, Моджі, Ферберт Аббей (США) проводили заняття в Клубі з вивчення англійської мови для учнів та учителів школи та району.

На базі школи постійно діють районні та міжшкільні методичні об'єднання вчителів початкових класів, біології, іноземної мови, районний семінар для вчителів іноземної мови, що викладають у початкових класах та новопризначених учителів

Із 2005 року започатковано Міжнародну співпрацю між школою № 2 м. Бара і школами м. Рибніка (Польща). Учні створюють проект «Разом творимо Європу. Єдність - це порозуміння». Відбувається обмін учнями.

У школі ведеться активна поза виховна робота. Велика увага приділяється родинному вихованню: школа родина - учень.

Вихованці закладу беруть активну участь у всіх місь ких, районних, обласних, Всеукраїнських, Між народних конкурсах та змаганнях.

І ЗНОВУ ГІМНАЗІЯ....

2006-2012

8 червня 2007 року школа реорганізована в навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ст. № 2-гімназія» м. Бара.

З ініціативи директора Федика С.М. було проведено реконструкцію системи опалення основного приміщення. Збудовано три теплопункти, обладнано три внутрішні вбиральні, поставлено нові умивальники.

Відремонтовано у початковій школі дах. В актовій залі та в більшості класних кімнат встановлені нові вікна, зроблено якісні ремонти в класах. Переобладнано навчальні кабінети: історії та правознавства, літератури рідного краю, української літератури, української мови, два кабінети англійської мови, польської мови, інформатики, фізики, географії, народознавства, основ здоров'я, обслуговуючої праці.

По-новому виглядає вхід до школи, вестибюль, актова зала, методкабінет. Храмом знань с чудово обладнана бібліотека, до якої підведено інтернет.

Кольоровими барвами виграють інформаційні стенди, стенди дитячої творчості, фотовиставки в коридорах закладу. У школі навчається більше 600 учнів в 27 класних колективах, з яких 5-гімназійні, 7-спецкласи. В старшій школі впроваджено профільне навчання.

Педагоги - це однодумці, що знаходяться у стані постійного творчого пошуку. На сьогоднішній день тут працює 78 учителів, з яких 39 мають вищу категорію, 12 - першу, 7 другу, 20 спеціалісти.

Школа с найкращою в нашому місті. У громадської акції «Флагман сучасної освіти України». Директору Федику С.М. було вручено пам'ятні відзнаки та Диплом лауреата.

2006-2012

У 2010 році в рамках Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади-2010» НВК був учасником засідання «круглого столу» на тему «Збереження здоров'я дітей України, роль сучасної школи та відповідальність суспільства» (м. Київ). Матеріали виступу директора було опубліковано у Всеукраїнському науково- практичному журналі «Директор школи, ліцею, гімназії» (№ 2, 2010 рік). НВК отримав пам'ятний знак «Краща загальноосвітня школа міста, 2010».

Учасниками і призерами Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади 2011» стали учителі нашої школи.

В школі з 2004 року діє Євроклуб «Cyncordia» (керівник Перун І.В.), члени якого беруть участь в реалізації проектів «Разом до об'єднаної Європи», «Європа у «валізі»». Гостем школи був Генеральний консул Республіки Польща Криштоф Свідерек. Багато випускників школи продовжують навчання в університетах Польщі. Постійно відбу вається обмін делегаціями між навчальними закладами. Польські друзі є постійни ми гостями нашого ліцею. Теплі родинні зв'язки підтримуються протягом багатьох років нашого ліцею. Теплі родинні зв'язки підтримуються протягом багатьох років.

Учні ліцею у рамках програми обміну майбутніх лідерів «FLEX», затвердженої Конгресом США, мають можливість навчатися в Сполучених Штатах.

Традиційними стали спортивні товариські зустрічі команд учнів та вчителів. При школі діє клуб спортивних єдиноборств ім. Ю. Барди. Члени клубу стають переможцями та призерами змагань та чемпіонатів області, України, Європи, світу з кікбоксінгу, ушу.

Дані оновлені: