Розглянемо сосну звичайну як типового представника голонасінних рослин. 
 
сосна звичайна.png
Сосна звичайна
 
Сосни — світлолюбні дерева, вони не переносять затінку. У сухих соснових лісах (борах) завжди світло. Сосна невибаглива. Вона має потужну кореневу систему із сильними бічними корінням і здатна вкорінюватися і рости на піщаних дюнах і схилах, на болотах і навіть на голих скелях.
 
Листком сосни є хвоїнка. Хвоїнки розташовані по дві разом на коротеньких пагонах. Хвоя у дерева змінюється поступово. Хвоїнки живуть \(2\) — \(3\) роки, а потім опадають разом із коротким пагоном.
Через невелику поверхню хвої випаровується невелика кількість води, тому сосни є посухостійкими рослинами.
 
Сосна_будова.png
Органи розмноження сосни
 
Навесні на верхніх гілках сосни утворюється два типи шишок. Чоловічі шишки ростуть тісними групами у нижній частині нових пагонів. Жіночі шишки утворюються на верхівках гілок, вони поодинокі і мають червонуватий колір. Жіночі шишки залишаються на дереві декілька років. Вони ростуть і дерев'яніють. Спочатку вони стають зеленими, потім — коричневими.
 
У чоловічих шишках розвивається пилок. У кожної частинки пилку є дві повітряні бульбашки, які допомагають їм утримуватися у повітрі. Коли пилок дозріває, він переноситься вітром на жіночі шишки. Серед лусочок жіночих шишок знаходяться сім'язачатки. Коли пилок потрапляє на сім'язачаток, відбувається запилення. Жіночі шишки змінюють колір — стають зеленими і опускаються вниз.
 
Наступної весни відбувається запліднення, і серед лусочок шишки починає рости насіння. Насіння дозріває і зберігається у шишках до наступної весни. Тільки на третій рік насіння висипається. У кожного насіння є крило, щоб вітер міг його забрати якомога далі. Потрапивши до сприятливих умов, насіння проростає.
 
За сприятливих умов сосни досягають \(30\) — \(40\) м у висоту і живуть до \(350\) — \(400\) років.
Деревина сосни використовується для виробництва меблів, паперу та фанери. З соснової смоли отримують медикаменти та парфумерні товари.