Щоб скласти карту місцевості, потрібно усі об'єкти на карті відобразити у зменшеному форматі, але так, щоб вірно показати співвідношення між ними та зберегти пропорції. Для цієї мети використовують масштаб.
Масштаб показує у скільки разів відстань на карті менша за реальну відстань на місцевості. 
При складанні карти важливо визначити в яких одиницях (см, м, км) варто вказувати масштаб. Чим більша територія — тим більші величини слід використовувати. 
 
Наприклад, 
якщо на карті прописано, що масштаб становить 1:1000 (читаємо "один до тисячі") — це означає, що на карті усі об'єкти зменшенні у 1000 разів. При такому позначенні важливо розуміти, що числа "1" та "1000" взяті в однакових одиницях: тобто 1 см на карті позначає 1000 см на поверхні землі.
Масштаб (від анг. "мірна паличка") — це відношення величини довжин зображення (на карті, кресленні тощо) до величини довжин самого зображувального предмета.
Масштаб може бути
- числовий
Позначається лише цифрами. Наприклад, 1:100 000.
- іменований 
Позначається і цифрами, і літерами, фактично пояснює себе. Наприклад, в 1 см — 1000 м.
- лінійний
Для роботи з таким масштабом не потрібно робити ніяких розрахунків, лише перенести виміряну відстань на лінійну шкалу!
 
Kartes mērogi.png
 
Kartes mērogi 2.png
 
Позначається лінійною шкалою, на якій чітко позначають ціну поділки.
Наприклад, якщо у лінійному масштабі позначено відстані 0, 100, 200 і т.д., то на першому відрізку (від 0 до 100) роблять поділ на рівні частини. Якщо цих частин 10, то ми розуміємо, що ціна поділки кожної з них 100 : 10 = 10 см. 
Щоб користуватися таким масштабом потрібно відміряти потрібну відстань на карті з допомогою циркуля-вимірювача, а потім прикласти ту відстань до шкали лінійного масштабу.
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го кл. заг. серед. освіти/ Дарія Біда, Тетяна Гільберг, Ярина Колісник. - Київ: Видавничий дім "Генеза", 2022. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Фоменко, В. Я. Гайда, С. М. Подоляк, В. І. Кравець, І. В. Крацець, І. В. Олійник, В. П. Стахурська, З. М. Пушкар, С. В. Банах, Л. П. Козловська. - Тернопіль : Астон, 2022. - 272 с..