Зоря — це небесне тіло, що здатне самостійно світитися, внаслідок термоядерних реакцій, які відбуваються у його надрах з перетворенням водню на гелій або гелію на вуглець за високих температур.
Зірок у Всесвіті приблизно 200 мільярдів трильйонів — це більше ніж піщинок піску на Землі.
 
зорі.jpg
 
Найближча до нас зоря — Альфа Центавра (4,3 світлових роки від Землі).
 
альфа центрав.jpg
Важливо розуміти, що об'єкти, які ми бачимо на небесній сфері не є такими в реальному часі. Якщо ми бачимо Альфа Центавру, то ми бачимо її не такою, якою вона є зараз, а такою, якою вона була 4,3 світлових роки тому. 
альфа центавра.jpg
 
Класифікація зір
  • Білий карлик
  • Червоний гігант
  • Червоний надгігант
  • Супернова (наднова)
  • Пульсар
  • Нейтронна зірка
  • Нова зоря
Нова зоря — це тип зорі, що раптово збільшила свою яскравість у тисячі або мільйони разів. 
 
Утворення зорі:
  1.  Зоряна хмара. 
  2.  Утворення маленької зорі, яка згодом перетворюється в червоного гіганта або із зоряної хмари утворюється велика зоря, а уже з неї народжується червоний надгігант.
  3.  Коли червоний надгігант помирає — народжується наднова (супернова) зоря.
  4.  Якщо супернова має велику масу (у 8-10 разів більше маси Сонця) вона перетворюється на нейтронну зірку.
  5.  В процесі перетворенння супернової на нейтронну зорю в процесі стиснення може утворитися пульсар. Зоря, в якої надмірне стиснення газів викликає надмірне коливання і поширення світла в певних напрямках.  
  6.  Якщо ж супернова має масу більшу ніж маса Сонця в 20 разів гравітаційна сила ядра не дозволяє сформуватися ні пульсару, ні нейтронній зорі — натомість утворюється чорна дира
Чорна дира — об'єкт, що має таку силу тяжіння, що її не можуть покинути ні частинки речовини, ні частинки світла.
 
чорна дира.jpg 
Джерела:
1. Пізнаємо природу : підручник інтегрованого курсу для 6 класу закладів загальної середньої освіти / Л. Я. Мідак, Н. В. Кокар, В. І. Кравець, Н. В. Фоменко, І. В. Кравець., Г. Я. Жирська. — Тернопіль : Астон, 2023. — 256 с.
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го кл. заг. серед. освіти/ Д. Д. Біда. — Київ: Видавничий дім "Освіта", 2023. - 256 с. : іл..
3. Картинки: www.canva.com