Всесвіт — це все навколо (усе, що є на Землі, а також зорі, інші планети та те, що є в Космосі).
Люди здавна міркували про те, як влаштований світ та планета на якій вони живуть.
 
Розвиток уявлень про Землю
  • Земля пласка і стоїть на трьох черепахах, або слонах;
  • Земля — це територія, що плаває у величеному океані, але не тоне, тому що їх тримає повітря;
  • Піфагор припустив, що Земля має сферичну форму, а греки уже в цьому переконались.
піфагор.jpg
Піфагор
 
Розвиток уявлень про Всесвіт 
  1. Одна з найперших теорій будови Всесвіту —  геоцентрична модель (система) ґрунтувалася на уявленнях, що Земля — центр Всесвіту.
  2. Птолемей припускав, що планети рухаються не лише навколо Землі, а і навколо інших центрів. Але це не пояснювало усього, тому було прийнято вважати, що 5 відомих на той час планет обертаються навколо зорі (Сонця), а Сонце, Місяць та зорі обертаються навколо Землі. Це гео-геліоцентрична система світу.
  3. Миколай Коперник у XVI столітті запропонував геліоцентричну модель — в центрі Всесвіту Сонце, а Земля та усі планети обертаються навколо нього. Коперник підтвердив це розрахунками, визначивши відстані від Сонця і до планет. Так стало зрозуміло, що Земля третя планета від Сонця.
  4.  Підтримували теорію М.Коперника Джордано Бруно ( його спалили за переконання на вогнищі) та Галілео Галілей (відмовився від своїх ідей і лише перед смертю їх висловив). 
 коперник.jpg  
Микола Коперник
 
джордано бруно.jpg
Джордано Бруно
 
галілео галілей.jpg
Галілео Галілей
 
Теорія виникнення Всесвіту
Приблизно 13,7 млрд років тому з однієї мініатюрної точки виник Всесвіт  — теорія «Великого вибуху».
За мить Всесвіт розширився і почалося формування перших хімічних елементів. 
Величезна температура, тиск, надлишок тепла сформували ядро в якому водень перетворюється на гелій (в результаті термоядерних реакцій). Сили гравітації притягують гази до ядра, але в результаті термоядерних реакцій також виділяється і багато енергії назовні. Так формуються зорі. Вони можуть мати різний розмір, масу, густину та якравість, залежно від матеріалу (речовин та елементів з яких утворилися та їх кількості). 
Всесвіт і досі продовжує зростати.
Джерела:
1. Пізнаємо природу : підручник інтегрованого курсу для 6 класу закладів загальної середньої освіти / Л. Я. Мідак, Н. В. Кокар, В. І. Кравець, Н. В. Фоменко, І. В. Кравець., Г. Я. Жирська. — Тернопіль : Астон, 2023. — 256 с.
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го кл. заг. серед. освіти/ Д. Д. Біда. — Київ: Видавничий дім "Освіта", 2023. - 256 с. : іл..
3. Картинки: www.canva.com