Життя на Землі розвивалося мільйони років. Багато видів живих істот адаптовувалися до умов середовища (змін рельєфу через тектонічні та вулканічні процеси, нестабільні погодні умови тощо). Багато видів загинули, не в змозі адаптуватися до нових умов.
Біологічні ритми — це регулярні зміни у життєвих процесах організмів, які узгоджуються з періодичними змінами довкілля (наприклад, день–ніч, пори року).
Біоритми можна розділити на зовнішні, внутрішні та адаптивні.
Зовнішні біоритми — циклічні зміни в середовищі, які пов'язані з розташуванням Землі в космічному просторі. Наприклад, зміни пір року, дня і ночі.
Внутрішні біоритми — це самостійні біологічні ритми живих організмів, що пов'язані з їх діяльністю. Наприклад, розмноження, фотосинтез тощо.
Адаптивні біоритми — це біологічні ритми, що пов'язані із пристосуванням організмів до змін навколишнього середовища.
Типи біоритмів за тривалістю циклів:
- Секундні — швидкоминучі, тривають від долі секунди до декількох секунд. Наприклад, серцевий ритм.

- Хвилинні — тривалістю від хвилини до декількох хвилин. Наприклад, природні рухи кишечника — перистальтика.

-
Добові (циркадні) — пов'язані з обертанням Землі навколо своєї осі, яке триває близько 24 годин. За цей час змінюється освітленість, температура та вологість середовища, що впливає на всі живі організми.
Наприклад: режим сну й активності тварин, відкривання квітів, проведення фотосинтезу, коливання артеріального тиску та температури тіла тощо. У різних регіонах — різна тривалість дня. Найкоротші дні взиму, а найдовші — влітку.

- Місячні (приливно-відпливні) — пов'язані з обертанням Місяця навколо Землі. Місячна доба триває 24 год і 50 хв. За цей час на Землі відбувається по два припливи і відпливи в океанах. Наприклад: тварини адаптуються до припливів й відпливів, змінюють свою поведінку.

- Сезонні (річні) — пов'язані з обертанням Землі навколо Сонця та віддаленням території від екватора (період близько року). Наприклад: переліт птахів, розмноження і розвиток більшості рослин починається весною і закінчується осінню, листопад, линяння, зимовий сон у тварин, алергії, загострення ревматизму у людей.

Багаторічні біологічні цикли — рідкісніші, ніж інші, але також зустрічаються, наприклад у тривалих природних циклах.
Джерела:
1. Пізнаємо природу : підручник інтегрованого курсу для 6 класу закладів загальної середньої освіти / Л. Я. Мідак, Н. В. Кокар, В. І. Кравець, Н. В. Фоменко, І. В. Кравець., Г. Я. Жирська. — Тернопіль : Астон, 2023. — 256 с.
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го кл. заг. серед. освіти/ Д. Д. Біда. — Київ: Видавничий дім "Освіта", 2023. - 256 с. : іл..
3. Картинки: www.canva.com