Переважно всім громадянам суспільства зрозуміло, що без правил, обов’язкових для всіх, не обійтися. Але все ж таки є люди, які їх не дотримуються, створюють конфлікти в суспільстві, порушують його норми та закони.
Правопорушення — це протиправні небезпечні вчинки, за які можуть притягнути до юридичної відповідальності.

Юридична відповідальність — це примусове позбавлення правопорушника певних свобод і прав (у випадку доведення його провини). Різновид покарання визначають закони, а держава забезпечує їх виконання.
Усі правопорушення небезпечні й шкідливі для суспільства, адже спрямовані проти прав людей, держави, організацій чи природи.

Хоч це прикро й сумно, але доволі часто трапляється так, що правопорушниками є діти й підлітки. Така ситуація виникає через невиконання ними своїх обов’язків.
 
Ти і твої однокласники та однокласниці повинні розуміти, що потрібно:
  • берегти природу;
  • поважати інших людей, не принижувати їхньої гідності;
  • дотримуватися норм поведінки, не завдавати шкоди життю та здоров’ю інших людей;
  • дотримуватися Правил дорожнього руху і пожежної безпеки;
  • безпричинно не пропускати заняття в школі.
Буває так, що діти коять і чимало інших правопорушень, наприклад: крадіжки смаколиків, гаманців, мобільних телефонів, велосипедів тощо; псування в транспорті сидінь, нанесення на обшивку написів і рисунків; учинення колективних бійок і побиття слабших, відбирання кишенькових грошей у молодших тощо.

Останнім часом серед підлітків поширилися небезпечні й огидні вчинки, які об’єднує назва булінг, або цькування
 
Ресурс 11.png  Ресурс 3.png
Булінг, або цькування — це агресивна та вкрай неприємна поведінка дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини з метою приниження, залякування та демонстрації сили. Булінг виявляється в таких діях: плювання, штовхання, удари, кусання, щипання, прозивання, ізоляція, жорстокі жарти, плітки, поділ на кращих і гірших, утискання через становище батьків, релігію, расу тощо.
Щойно ти або твої друзі зауважите найменші ознаки булінгу, звертайтеся по допомогу до дорослих: батьків, учителів, шкільних психологів, директора школи тощо.
В Україні діє Національна дитяча «гаряча» лінія щодо булінгу: 0800500225 (зі стаціонарного телефону) або 1116111 (з мобільного), звернувшись на яку можна отримати підтримку й пораду.
Булінг, унаслідок якого могла бути чи була заподіяна шкода здоров’ю дитини, тягне за собою накладення штрафу або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
 
Ресурс 17.png

Згідно із законами України, відповідальність за проступки дітей до 14 років несуть їхні батьки, опікуни, навчальні, виховні та інші заклади.
Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.