Розташування Африки в жаркому поясі зумовило багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ материка. Тут є природні зони екваторіальних вологих лісів, саван і пустель.

Обабіч екватора простяглися екваторіальні вологі ліси. Тут завжди тепло й багато опадів. Ці ліси вічнозелені та багатоярусні.

У верхньому ярусі ростуть дерева з розлогими кронами заввишки до 80 м, а під ними — пальми, фікуси, банани, деревовидні папороті, ліани, орхідеї. Гілки дерев і чагарників нижнього ярусу настільки переплітаються, що утворюють непрохідні хащі — джунглі, крізь які майже не проникає світло.
 
Ресурс 4.png
Тварини вологих екваторіальних лісів Африки
 
Ресурс 5.png
Там, де менше опадів, на північ і південь від тропічних лісів простяглася савана.
 
Африканська савана — це безкраї ділянки, укриті травами, поодинокими деревами та чагарниками. У  рослинному покриві переважають слонові трави, висота яких сягає 5 м, та акації з кроною у вигляді парасольок.
У саванах Африки ростуть найтовстіші на Землі дерева — баобаби. Товщина їхнього стовбура сягає 8 м.
 
shutterstock_1069168247.jpg
В африканських саванах живуть великі травоїдні тварини, які великими табунами кочують у пошуках їжі та води. Це слони, жирафи, зебри, буйволи, антилопи. Багато там і хижаків. Це леви, гепарди, шакали, гієни. У савані безліч птахів. Серед них найбільший у  світі птах  — африканський страус. Біля водойм живуть чаплі, фламінго, пелікани, марабу, водяться бегемоти та носороги.
Тварини, які живуть у саванах Африки
 
Ресурс 6.png
В африканській савані живе найбільша тварина суходолу — африканський слон. Його маса може сягати 7 т
 
zilonis.jpg
 
На півночі Африки розташована пустеля.

У пустелях Африки та Євразії подібні природні умови. Тому рослинний і тваринний світ пустель цих материків схожий. Рослинний покрив дуже розріджений і бідний.
 
Тут живуть верблюди, антилопи, гієни, шакали, гепарди. Є багато змій, черепах, ящірок.

Там, де в пустелі підземні води підходять близько до поверхні, ростуть різні чагарники, акації та пальми. Такі місця називають оазами. Головною рослиною тут є фінікова пальма, яка дає людям затінок і смачні й поживні плоди.
 
В Африці живуть чотири з п’яти найпрудкіших тварин на Землі: гепард, антилопа гну, південноафриканська антилопа та газель Томсона. Вони можуть бігати зі швидкістю понад 80 кілометрів на годину.
 
Ресурс 2.png Ресурс 1.png Ресурс 3.png

Гепард — найпрудкіша тварина на Землі. Він може розвивати швидкість до 120 кілометрів на годину
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 1 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.