Щитовидна залоза
Щитовидна залоза міститься на шиї, в області гортанних хрящів і складається з двох часток, з'єднаних перешийком. Ця залоза є найбільшою з ендокринних залоз. Її маса є близько \(30\) - \(60\) г. У ній утворюються гормони, що впливають на процеси обміну речовин, розвиток організму, діяльність нервової системи.
 
щитовидна залоза.jpg
 
У цій залозі виробляється йодовмісні гормони тироксин, трийодотиронін та тиреокальцитонін. Гормони тироксин і трийодотиронін стимулюють ріст кісток, збільшують інтенсивність процесів обміну речовин, підвищують витрату енергії, прискорюють кровообіг і дихання. Гормон тиреокальцитонін регулює вміст Кальцію у крові, сприяє його збереженню у кістковій тканині.
Як надмірна, так і недостатня функції щитовидної залози призводять до розвитку важких захворювань.

Гіпофункція щитовидної залози

При гіпофункції щитовидної залози (недостатньому виробленні гормонів) у ранньому дитячому віці (\(3\) - \(4\) роки) у дітей розвивається кретинізм. Це захворювання характеризується уповільненням зростання, відставанням у розумовому і фізичному розвитку: карликовим ростом, короткими кінцівками, роздутим животом, широко розставленими очима, напіввідкритим ротом.
 
кретинізм.jpg
 
Через недостатнє вироблення гормонів щитовидної залози в дорослому віці розвивається хвороба — мікседема (слизовий набряк). У хворих зменшується інтенсивність обміну речовин, знижуються температура тіла, кров'яний тиск, збудливість нервової системи, сповільнюється ритм серцевих скорочень, випадає волосся, ламаються нігті. Особа стає блідим, маскоподібним. Ці хворі відрізняються повільністю, сонливістю, поганою пам'яттю.
 
міскседема.jpg
 
Гіперфункція щитовидної залози
При гіперфункції щитовидної залози (виділення надмірної кількості гормонів) розвивається базедова хвороба (зовнішні ознаки цього захворювання — зоб, витрішкуватість).
Гіперфункція щитовидної залози викликає підвищену збудливість, подразливість, безсоння, емоційну неврівноваженість. Хворі на тиреотоксикоз постійно відчувають голод, багато їдять, але при цьому худнуть. Для лікування таких хворих застосовують препарати, що знижують функцію залози, а іноді частково або повністю видаляють залозу.
Паращитовидні залози
Паращитовидні залози — являють собою дві пари дрібних залоз, розташованих на задній поверхні щитовидної залози. Вони регулюють рівень Кальцію і Фосфору в крові, виділяючи паратгормон, який відповідає за нормальний мінеральний обмін у кістках. Утворення гормону паращитоповидних залоз залежить від наявності в крові вітаміну \(D\).
  • При збільшенні функції паращитовидних залоз з кісток у кров переходить Кальцій, кістки стають м'якими, деформуються і викривляються.
  • При зниженні функції паращитовидних залоз (або їх видаленні) зменшується вміст Кальцію в крові, що призводить до підвищення збудливості нервової системи і м'язів — виникають судоми окремих груп м'язів і всієї мускулатури.
паращитовидные-железы.png