Бувають ситуації, коли механізми терморегуляції не справляються з відведенням тепла, і організм перегрівається. Часто таке трапляється при інфекційних захворюваннях. При підвищеній температурі організм активно бореться з інфекцією, проте висока температура є небезпечною, оскільки може викликати порушення роботи нервової системи і привести до судом.
Знизити температуру допоможуть обтирання тіла губкою, змоченою водою. При випаровуванні води температура трохи знижується. При високій температурі (вище \(38,5\) ° С) лікування потрібно проводити під контролем лікаря.
 
Перегрівання організму може призвести до теплового удару. Тепловий удар трапляється, коли температура повітря тривалий час висока і віддача тепла є неможливою. Тоді температура поверхні тіла і внутрішніх органів підвищується. Це призводить до головного болю, пришвидшення пульсу і дихання, посиленого потовиділення. Порушується координація рухів, з'являються нудота і блювота, можлива непритомність.
 
Сонячний удар відбувається при перегріванні голови. Симптоми такі самі, як і при тепловому ударі.
 
При появі ознак перегрівання потерпілого треба перенести у прохолодне провітрюване місце, звільнити його від зайвого одягу і вжити заходів для зниження температури його організму. Для цього можна обтирати тіло і голову мокрим рушником, загорнути його у мокре простирадло, включити поруч вентилятор чи обмахувати для посилення випаровування, напоїти холодною водою. При зупинці дихання і втрати пульсу необхідно робити штучне дихання і непрямий масаж серця і негайно викликати швидку допомогу.
 
допомога температура.jpg
 
Для профілактики перегрівання у жаркі дні треба носити легкий світлий одяг і головний убір. Не можна довго перебувати на відкритому сонці. Обов'язково випивати достатню кількість води.
 
Підвищенню стійкості організму до несприятливих впливів зовнішнього середовища сприяє загартовування. Систематичне загартовування тренує механізми терморегуляції і робить їх швидшими і точнішими. У загартованої людини знижується чутливість до холоду та спеки і зміцнюється імунітет.
 
Основні засоби загартовування: сонце, повітря і вода.
 
Сонячні ванни рекомендується приймати з \(9\) до \(11\) годин ранку та після \(16\) години ввечора. У перші дні перебування на сонці не повинно перевищувати \(4\) - \(5\) хвилин, потім воно поступово збільшується до \(30\) - \(40\) хвилин. Голову потрібно захищати головним убором, а шкіру — спеціальними кремами. Не можна засмагати опівдні, коли сонячне випромінювання є найбільш активним, оскільки його вплив може призвести до серйозних захворювань шкіри.
 
Загартовування повітрям є ефективним, коли його температура значно відрізняється від температури тіла. Проте, переохолодження є небезпечним. Рекомендується повітряні ванни проводити при температурі не нижче \(18\) - \(20\) °С.
 
загартовування.jpg
 
Водні процедури діють краще у порівнянні з повітряними, що пов'язано з більшою теплопровідністю води у порівнянні з повітрям. До них належать обтирання, обливання, душ, купання. У цьому випадку також важливі поступовість та систематичність.
 
Найсильніше впливає на організм купання у відкритих водоймах, оскільки одночасно діють багато факторів. Купатися можна починати при температурі води не менше \(+\)\(20\) - \(22\) °С. Перше перебування у воді має тривати декілька хвилин, потім його можна поступово збільшити до \(20\) - \(25\) хвилин.
 
обливання.jpg