Робота серця
Робота серця полягає в ритмічному нагнітанні крові до судини системи кровообігу. Шлуночки виштовхують кров у кола кровообігу з великою силою, щоб вона могла досягти найвіддаленіших від серця ділянок тіла. Тому вони мають добре розвинені м'язові стінки, особливо лівий шлуночок.
При кожному скороченні лівого шлуночка кров з силою вдаряється об пружні стінки аорти і розтягує їх. Хвиля пружних коливань, що виникає при цьому, швидко поширюється по стінках артерій. Такі ритмічні коливання стінок судин називають пульсом. Кожен удар пульсу відповідає одному серцевому скороченню. Шляхом підрахунку пульсу можна визначити кількість скорочень серця за \(1\) хв. Середня частота серцевих скорочень (ЧСС) у людини в стані спокою становить близько \(70\) - \(75\) ударів на хвилину.
Пульс можна промацувати на поверхні тіла в тих місцях, де великі судини лежать близько до поверхні тіла: на скронях, на внутрішній стороні зап'ястя, з боків шиї.
 
пульс.jpg
 
Робота серця з перекачування крові протікає циклічно. Скорочення (стискання) передсердь і шлуночків під час серцевого циклу називається систолою, а розслаблення (розширення) — діастолою.
 
Один серцевий цикл (послідовність процесів, що відбуваються за одне скорочення серця (систола) і його подальше розслаблення (діастола)) триває \(0,8\) с. (три фази):
  • \(0,1\) с займає скорочення (систола) передсердь (\(I\) фаза),
  • \(0,3\) с — скорочення (систола) шлуночків (\(II\) фаза),
  • \(0,4\) с — загальне розслаблення (діастола) усього серця — загальна пауза (\(III\) фаза).
робота серця.png
 
При кожному скороченні передсердь кров з них переходить у шлуночки, після чого починається скорочення шлуночків. Після закінчення скорочення передсердь стулчасті клапани закриваються, і при скороченні шлуночків кров не може повернутися у передсердя. Вона виштовхується через відкриті півмісяцеві клапани з лівого шлуночка (по аорті) у велике коло, а з правого (по легеневій артерії) — у мале коло кровообігу. Потім настає розслаблення шлуночків, півмісяцеві клапани закриваються і не дають крові витікати назад з аорти і легеневої артерії у шлуночки серця.
 
Робота серця супроводжується шумами, які отримали назву тонів серця. У разі порушень в роботі серця, ці тони змінюються, і, прослуховуючи їх, лікар може поставити діагноз.
Автоматизм серця
Серцевий м'яз має особливу властивість — автоматизм. Якщо серце видалити з грудної клітини, воно деякий час продовжує скорочуватися, не маючи ніякого зв'язку з організмом. Імпульси, що змушують серце битися, ритмічно виникають у невеликих групах м'язових клітин, які називають вузлами автоматизму.
Головний вузол автоматизму міститься у м'язі правого передсердя, саме він задає ритм серцебиття у здорової людини.
Регуляція роботи серця і кровообігу
Робота серця і судин регулюється двома шляхами: нервовим і гуморальним.
  • Нервова регуляція серця здійснюється вегетативною нервовою системою.
  • Гуморальна регуляція відбувається при впливі різних хімічних речовин, принесених до серця потоком крові.