Рух крові по судинах називають кровообігом.
Систему органів кровообігу складають серце і кровоносні судини.
У людини, як і у всіх ссавців, кровоносна система замкнутого типу (тобто кров рухається по організму лише по кровоносних судинах, не виходячи за їх межі).
 
кровоносна_система.jpg
Кровоносні судини
Від серця відходять кровоносні судини: артерії і вени.
Зверни увагу!
Судини, що йдуть від серця, називаються артерії.
Судини, що приходять до серця, називаються вени.
Найбільша артерія, що йде від лівого шлуночка серця — аорта.
 
аорта.jpg
 
Від аорти відходить ряд великих артерій: сонні (забезпечують кров'ю мозок), підключичні (що несуть кров у верхні кінцівки), клубові (живлять нижню частину тіла), тощо. Від неї ж відходять коронарні артерії, які забезпечують кровопостачання серцевого м'яза.
Великі артерії розгалужуються на дрібніші судини — артерії, артеріоли, що багаторазово розгалужуються до найдрібніших судин, які пронизують тканини — капілярів. У тканинах різних органів капіляри переходять в тонкі венули. Ці судини поступово зливаються у крупніші вени, найбільші з яких впадають в серце.
 
рух_крові.png
 
Артерії — це судини, по яких кров тече від серця до органів і тканин, вони мають тришарові щільні, гладкі і пружні стінки. Зовнішній шар стінок складається зі сполучної тканини, середній шар складають гладкі м'язи, внутрішній шар утворений одним шаром клітин і називається ендотелієм. Будова стінок дозволяє артеріям витримувати великий тиск, під яким кров викидається із серця.

Стінки капілярів дуже тонкі: вони складаються з одного шару плоских клітин (через них відбувається обмін газами і речовинами між кров'ю і тканинами).

Вени — це судини, які збирають кров від органів і несуть її до серця. Стінки вен є тоншими і не такі пружні, як стінки артерій (оскільки тиск крові в них є невеликим), хоча і мають ті самі три шари, як і артерії, їх гладко-м'язовий шар є набагато тоншим. Великі вени мають внутрішні клапани, які пропускають кров тільки у напрямку до серця.

кровоносні судини.png 
Оскільки стінки вен не мають щільності і пружності артерій (вони м'які і тонкі), руху крові по венах допомагають скорочення оточуючих вени м'язів. Скорочуючи, м'язи здавлюють судину і сприяють проштовхуванню крові у напрямку до серця. Руху крові в протилежному напрямку перешкоджають кишенько-подібні півмісяцеві клапани, розташовані всередині вен.
 
вена з мязами.png
 
Швидкість руху крові у венах у міру наближення до серця поступово збільшується до \(0,2\) м / с. У результаті за одиницю часу до серця по обох порожнистих венах притікає стільки ж крові, скільки викидається ним в аорту.