Тромбоцити
Тромбоцити (кров'яні пластинки) — дуже маленькі (діаметром \(3\) - \(4\) мкм), без'ядерні (у людини) плоскі клітини неправильної форми. Вони постійно утворюються у червоному кістковому мозку і живуть усього декілька діб. Число їх у крові людини коливається від \(200\) до \(400\) тис. в \(1\) мм ³.
Основна функція тромбоцитів — сприяти зупинці кровотечі. Вони мають властивість змінювати свою форму (розпластуватися, стискатися, тощо), забезпечуючи утворення кров'яного згустку — тромбу.
 
тромбоцити.png
 
Згортання крові
Згортання крові — найважливіша захисна реакція, що оберігає організм від крововтрати при руйнуванні судин.
Для дорослого чоловіка умовно смертельно небезпечною є втрата \(1,5\) - \(2,0\) л крові, а ось жінка може перенести втрату навіть \(2,5\) л, хоча це, звичайно, призводить до негативних наслідків.

Згортання крові — складний процес, у ході якого із зруйнованих тромбоцитів, пошкоджених тканин м'язів і судин виділяються особливі біологічно активні речовини — ініціатори згортання крові (їх налічують понад \(10\)).

При пошкодженні судини (наприклад, при порізі) тромбоцити, що знаходяться у цьому місці, руйнуються і виділяють протромбін, який переводить розчинний білок плазми крові фібриноген у нерозчинний білок фібрин. Довгі нитки фібрину переплітаються між собою у сітку, де затримуються формені елементи крові, і утворюється тромб, який перекриває рану і припиняє кровотечу. Утворення тромбу відбувається протягом \(3\) - \(8\) хв. Через деякий час стінка судини відновлюється, а тромб розсмоктується.
 
утворення тромбу.png
 
При згортанні крові поза організмом, після відділення від неї кров'яного згустку, утворюється сироватка крові. Сироватка за складом майже відповідає плазмі, проте у ній відсутній фібриноген.
 
згортання крові.jpg
Порушення згортання крові
Відсутність у крові факторів її згортання або ж порушення їх утворення в організмі призводить до важких захворювань. Одне з них — гемофілія. У хворого на гемофілію кров не згортається, і людина може загинути від кровотечі при незначних пошкодженнях судин. На гемофілію страждають виключно чоловіки (оскільки в організмі людини за її розвиток відповідає ген, що міститься у чоловічій статевій хромосомі). Проте, схильність цієї хвороби в роду передається по жіночій лінії.
 
гемофілія.jpg
 
Важливу роль в процесі згортання крові відіграють і солі Кальцію. Якщо їх видалити, то кров втрачає здатність згортатися.