Селекція тварин — розділ селекції, що займається створенням нових та поліпшенням існуючих порід домашніх тварин.
Основні принципи селекції тварин не відрізняються від принципів селекції рослин. Нові породи тварин одержують на основі спадкової мінливості, застосовують добір і гібридизацію.
 
Добір застосовується лише індивідуальний — виділяють одну особину з необхідними ознаками і отримують від неї потомство. Не застосовують масовий добір, застосовують штучне заплідення та одержання цінних порід у штучних умовах — у «пробірці».
 
Селекція тварин має ряд особливостей:
  • тварини розмножуються лише статевим шляхом;
  • число особин у потомстві є невеликим;
  • статева зрілість настає через декілька років після народження;
  • утруднено виведення чистих ліній, оскільки самозапліднення є неможливим;
  • деякі ознаки (молочність, несучість) проявляються виключно у самок.
 Як методи гібридизації використовують:
  • близькоспоріднене схрещування (інбридинг);
  • неспоріднене схрещування (аутбридинг);
  • віддалену гібридизацію.
Близькоспоріднене схрещування (інбридинг) застосовується для закріплення у породі господарсько цінних якостей.
 
Неспоріднене схрещування (аутбридинг) проводиться для закріплення необхідних людині якостей, наявних в обох порід. У гібридів спостерігається збільшення життєздатності, продуктивності, стійкості до хвороб, тобто проявляється гетерозис. Наприклад, при схрещуванні двох м'ясних порід курей отримують гетерозисних бройлерних курей, які відрізняються швидким зростанням і великою масою.
 
При віддаленій гібридизації відбувається схрещування тварин, які належать до різних видів. Наприклад, при схрещуванні коней з іншими непарнокопитними (віслюком, зеброю і т. д.) отримують життєздатне потомство, що має ознаки обох видів.
 
гібрид зебри.jpg
Гібрид зебри і коня
 
Відбір особин у тварин буває утруднений, оскільки деякі важливі якості проявляються лише у самок (плодючість, несучість у курей, молочність і жирність молока у великої рогатої худоби, тощо).
 
Для визначення цих ознак у самців використовується метод визначення якості виробників за потомством. Спочатку від виробників отримують невелике потомство і порівнюють його продуктивність з матерями і з середньою продуктивністю породи. Якщо продуктивність дочок виявляється підвищеною, то це вказує на велику цінність виробника, якого слід широко використовувати для подальшого поліпшення породи.
 
У селекції тварин широке застосування має штучне запліднення. За його допомогою можна отримати більше потомства від конкретного виробника.  
Для збільшення чисельності потомства цінної самки використовують трансплантацію ембріонів. У самки за допомогою гормонів збільшують кількість яйцеклітин. Потім яйцеклітини запліднюють, витягають ембріони і підсаджують їх іншим самкам.
 
Особливості селекції тварин:
 
Генетична основа
Основні методи селекції тварин
При розмноженні потомство нечислене Застосовується індивідуальний добір
Тваринам властиве статеве розмноження Застосовують неспоріднену та віддалену гібридизацію для отримання явища гетерозису і нових порід та споріднену гібридизацію для отримання чистих ліній
Наявність статей, у яких певні ознаки можуть не проявлятися (наприклад, несучість у півнів) Метод підбору плідників за нащадками для визначення певних знак у самців
Більшість тварин мають статеві хромосоми Не використовується метод поліплоїдизації
Для тварин властиве внутрішнє запліднення Використовують метод штучного запліднення для одержання цінних порід у штучних умовах
 
Джерела:
https://naurok.com.ua/prezentaciya-selekciya-metodi-selekci-centri-pohodzhennya-kulturnih-roslin-ta-odomashnennya-tvarin-174824.html