Потягніть свого товариша за руку, стоячи на гладенькому льоду. Хто зрушить із місця?Обидва? А чому? Адже це ви тягнули товариша, а не товариш вас.
Чи зможете ви, вхопившись за волосся, витягти себе з води? Ні? Але чому? Ви ж зможете витягти в такий спосіб із води людину, яка навіть важча за вас.

На ці та інші запитання вам допоможе відповісти третій закон Ньютона.
 
Ви вже знаєте, що у природі тіла взаємодіють між собою (граючи з м’ячем, ви дієте на нього, наприклад, ногою; м’яч теж діє на ногу (ця дія особливо відчутна, якщо ви граєте босоніж)).
Поставимо на горизонтальну поверхню два однакові легкорухомі візки та за допомогою динамометрів прикріпимо їх до вертикальних стійок. На кожному візку закріпимо магніт, розташувавши їх один до одного різнойменними полюсами. Магніти притягнуться, зсунуть візки та розтягнуть пружини динамометрів. Дослід продемонструє, що покази обох динамометрів будуть однаковими.
 
109.jpg
 
Із якою силою магніт \(2\) притягує магніт \(1\), із такою ж силою магніт \(1\) притягує магніт \(2\):
 
110.jpg
 
Сили при цьому мають протилежні напрямки:
 
111.jpg
 
Третій закон Ньютона:
Тіла взаємодіють одне з одним із силами, які напрямлені вздовж однієї прямої, рівні за модулем і протилежні за напрямком:
112.jpg
 
113.jpg
 
Деякі особливості взаємодії тіл:
1. Третій закон Ньютона виконується як у випадках безпосереднього контакту тіл 114.jpg, так і у випадках взаємодії тіл на відстані 115.jpg.
 
116.jpgimage.jpg
 
2. Сили завжди виникають парами.
3. Пари сил, що виникають під час взаємодії двох тіл, завжди мають одну природу.
4. Ці сили не зрівноважують одна одну, тому що прикладені до різних тіл.
Джерела:
1. Фізика : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. / [В. Г. Бар’яхтар С. О. Довгий, Ф. Я. Божинова, О. О. Кірюхіна] ; за ред. В. Г. Бар’яхтара С. О. Довгого. — Харків : Вид-во «Ранок», 2017. — 272 с. : іл., фот.
2. Фізика : підруч. для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / В.Д. Сиротюк. — Київ : Генеза, 2017. — 248 с. : іл.
3. Фізика : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закладів / Т. М. Засєкіна, Д. О. Засєкін. — К. : УОВЦ «Оріон», 2017. — 272 с. : іл.
4. https://www.fizikanova.com.ua