Внутрішні сили роблять поверхню Землі різною за висотою. Зовнішні сили діють у протилежному напрямку. Вони руйнують великі піднесення рельєфу, переносять уламки гірських порід і засипають западини. Таким чином, зовнішні сили згладжують, вирівнюють поверхню.
 
Разрушение гор.png
 
Однак зовнішні процеси — не тільки руйнівники, а й творці рельєфу. Руйнуючи великі його форми, вони створюють середні та дрібні нерівності.
 
Основні зовнішні сили — це вивітрювання, робота текучих вод, вітру, льодовиків, моря. Значною зовнішньою силою стала і господарська діяльність людини.
 
Внешние силы (схема).png
Вивітрювання
Процес вивітрювання, незважаючи на назву, не пов'язаний тільки з роботою вітру.
Вивітрювання відбувається завдяки впливу на поверхню коливань температури, води з розчиненими в ній речовинами і живих організмів.
Вивітрювання — процес руйнування і перетворення гірських порід на земній поверхні, що відбувається під впливом факторів і умов зовнішнього середовища.
Саме вивітрювання не призводить до утворення форм рельєфу, а лише перетворює тверді породи в пухкі та готує матеріал до пересування. Результатом такого пересування є різні форми рельєфу.
Акумуляція — процес накопичення продуктів руйнування гірських порід, органічних і хімічних опадів, на поверхні суші та дні океанів.
Зверни увагу!
Акумуляція, як правило, відбувається у зниженнях рельєфу.