Хімічні реакції — це явища, при яких відбувається перетворення одних речовин в інші. Нові речовини утворюються з атомів, які входили до складу вихідних речовин.
Описати процес перебігу хімічної реакції можна за допомогою хімічних формул. Такий запис називають схемою хімічної реакції.
Загальний вигляд схеми хімічної реакції:
Речовини, які реагують, називають вихідними речовинами (реагентами). Речовини, які утворюються в результаті реакції називають продуктами реакції.
Стрілочка вправо в цьому записі вказує на напрям перебігу реакцій.
Наприклад, у процесі горіння мідного дроту відбувається взаємодія міді з киснем повітря. У результаті реакції утворюється речовина чорного кольору — купрум ((\II\)) оксид. Реагентами в цій реакції будуть мідь і кисень, а продуктом реакції — купрум ((\II\)) оксид.
У цьому випадку схема хімічної реакції виглядатиме наступним чином:
.
Cu i O_2 — вихідні речовини (реагенти);
CuO — продукт реакції.
Процес горіння вугілля мжна описати такою схемою:
;
;
У лівій частині схеми один атом Карбону й одна молекула кисню, що складається з двох атомів Оксигену (реагенти, або вихідні речовини). У правій частині рівняння — одна молекула вуглекислого газу, що складається з одного атома Карбону та двох атомів Оксигену.
Кількість атомів кожног хімічного елемента в обох часнинах рівняння є однаковим, тому стрілку можна замінити на знак «дорівнює»:
Якщо біля формули хімічної сполуки справа намальована стрілка вгору (), це означає, що сполука є газуватою, а якщо вниз () — сполука нерозчинна й випадає в результаті реакції у вигляді осаду.
Джерела:
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Мідак Л., Кузишин О., Пахомов Ю., Буждиган Х. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 166-176.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Григорович О., Недоруб О. — Київ: Ранок, 2024. с. 183-189.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Попель П., Крикля Л. — Київ: Академія, 2024. с. 119-135.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Ярошенко О., Коршевнюк Т. — Київ: Оріон, 2024. с. 128-139.