Екосистема містить багато різних популяцій, а популяції утворюють угрупування.
Популяція — це сукупність огранізмів одного виду, які проживають на певній території та можуть вільно схрещуватися (розмножуватися) між собою. Наприклад, популяція вовків в місцевих лісах, популяція бурих ведмедів у Карпатах тощо.
В природі існує дуже багато угрупувань (наукова назва біоценозів) живого. Ознакою біоценозу є багатоманітність організмів. Наприклад,
- У лісі живуть організми, що живуть, ховаються, або харчуються за рахунок дерев та лісової флори та фауни.
- Форель може жити лише в прохолодній воді, що насичена киснем і не зможе вижити в теплій стоячій водоймі.
Угрупування — це група організмів, що живе на певній території.
Усі угрупування мають сталі харчові взаємини у групі: є організми-утворювачі, організми-споживачі, та організми-руйнівники.
Біоценози мають визначене територіальне розміщення живих істот на його території. Кожен вид живих істот проживає на певному ярусі (висоті над рівнем землі або глибині під нею). Для кожного ярусу характерні свої мікроорганізми, рослини та тварини. Найбагатшими та найстійкішими на планеті є угрупування вологих тропічних лісів, дібров та степових зон.
До складу угрупувань входять різні живі організми, які пов'язані між собою: бактері, рослини, гриби, тварини.
Ті угрупування, що утворені без участі людини називають природними, ті, що за участі людини — штучними.
Наприклад, природними угрупуваннями є ліс, болото, луки, різні водойми, степи тощо.
Надлишок ресурсів, що утворюється в цих угрупуваннях людина використовує для своїх цілей: на болотах видобувають торф, ліс дає деревину для різноманітних потреб людини, полонини дають трави для вирощування худоби, водойми слугують джерелом їжі (риби, молюски, водорості), степи обробляються для сільськогосподарських потреб.