Багатство української мови виражається за допомогою різноманітних мовних засобів усіх рівнів. Синтаксис дає мовцям великий вибір варіантів передачі інформації. Тож важливо навчитися правильно вибирати найдоречніші конструкції, які забезпечують висловлення певної думки й відповідають конкретній ситуації мовлення.
Приклад:
Не відступати від мрії! Не відступай від мрії. Від мрії не відступають. Ти тільки не відступай від мрії.
За змістом односкладні дієслівні й синонімічні їм двоскладні речення тотожні. Своєрідність односкладних дієслівних речень полягає в тому, що увага в них зосереджується більше на дії, ніж на особі. Але коли є потреба виділити, підкреслити особу, якої стосується дія, тоді вживають речення із займенниковим підметом.
Приклад:
Люблю рідну мову всім серцем. — Я люблю рідну мову всім серцем.
Плануєш поїхати у відпустку? — Ти плануєш поїхати у відпустку?
Можемо поговорити? — Ми можемо поговорити?
Зверни увагу!
Більшість односкладних речень є синтаксичними синонімами до двоскладних і не розрізняються за значенням. Відмінність тільки в стилістичному забарвленні: односкладні речення, порівняно з двоскладними, виглядають більш енергійними, динамічними, емоційними.
Я ніколи не здаюсь. Ніколи не здаюсь. Ніколи не треба здаватись.
Заміна особових речень безособовими чи навпаки впливає на ступінь експресивності й значення речення: в особових реченнях увага акцентується на дії, а в безособовому — на її результаті.
Приклад:
Роботу кількох блоків АЕС відновили. — Роботу кількох блоків АЕС відновлено.
Плануємо заходи до Дня рідної мови. — Заходи до Дня рідної мови сплановано.
Плануємо заходи до Дня рідної мови. — Заходи до Дня рідної мови сплановано.
Синонімія односкладних речень — це явище, коли різні за будовою односкладні речення можуть виражати одне й те саме значення. Це означає, що одне і те ж поняття, подія або стан можуть бути описані кількома різними типами односкладних речень.
Приклад:
Люблять не за щось, а всупереч усьому. Любіть не за щось, а всупереч усьому. Потрібно любити не за щось, а всупереч усьому.