У неживій і живій природі постійно відбуваються зміни. День змінює ніч. Після зими настає весна, після весни — літо, потім осінь. Кожна пора року має свої відмінні явища природи:
- взимку снігопад,
- навесні гніздування,
- влітку грози,
- восени листопад.
Змін у природі дуже багато.
До явищ належать і такі зміни в природі, як грім і блискавки, дощ і град, веселка і туман, танення снігу і льодохід. Зміна форми тіла, наприклад танення бурульки, — теж явище природи.
Одні явища природи відбуваються постійно, їх можна спостерігати у будь-якій місцевості, наприклад дощ. Інші, навпаки, зрідка і тільки на певних територіях — землетруси, вулкани. Деякі явища природи відбуваються тільки в певну пору року, наприклад восени — відліт птахів у теплі краї.
Люди завжди спостерігали за явищами природи. За змінами в природі визначали погоду. Дим з труби низько стелиться, жаби стрибають на землі, тиша, виразно чутні звуки, мурахи ховаються в мурашники, м'ята пахне сильніше, ніж зазвичай, ластівки літають низько над землею — бути дощу. Ознаки хорошої погоди: голосно кричать жаби, вранці густа роса і туман, до пізньої ночі сюрчать коники.
Усі зміни, які ти спостерігаєш, все, що відбувається навколо, ти можеш віднести до різних явищ.
Я досліджую світ : підруч. для 3-го кл. закл. заг. серед. освіти (у 2-х ч.) : ч. З / Тетяна Гільберг, Світлана Тарнавська, Лариса Грубіян, Ніна Павич. — Київ: Генеза, 2020. - 160 с.