Євразія — великий материк, розміщений в усіх теплових поясах Землі.

У холодному поясі, на півночі Євразії розташовані природні зони арктичних пустель і тундри. Зона арктичних пустель простягається вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану.
 
На півдні її змінює тундра. Через суворі природні умови рослинний і тваринний світ там бідний. У зоні арктичних пустель ростуть мохи й лишайники, а в тундрі — карликова береза, полярна верба, брусниця, чорниця, морошка, журавлина.
 
Ресурс 1.png
 
У холодному поясі Євразії живуть також білі ведмеді, тюлені, полярні вовки, лемінги, полярні куріпки.
Ресурс 2ll.png
 
У помірному поясі Євразії розташовані природні зони лісів, степів і пустель.

Зона лісів розташована на південь від зони тундри. На півночі зони лісів ростуть хвойні ліси, які на півдні змінюються мішаними й широколистяними. Хвойні ліси називають тайгою. У тайзі поширені хвойні дерева (ялина, модрина, сосна), які здатні витримувати дуже холодну зиму. У мішаних і широколистяних лісах ростуть теплолюбні дерева: дуб, липа, осика, граб, клен тощо.
 
Ресурс 1ll3.png
 
Ресурс 2ll3.png

Тваринний світ лісів Євразії багатий і різноманітний. Тут тварини можуть знайти собі їжу, місце для спорудження житла та сховок від ворогів. 
 
У лісах живуть також лось, білка, заєць, рись, вовк, глушець, козуля, лисиця, куниця, зубр, бурий ведмідь, дикий кабан, куріпка, сова, дятел.
 
Ресурс 3ll33.png

Південніше лісів розташовані степи та пустелі. У зоні степів Євразії літо довге й жарке, а зима — коротка й холодна. Опадів мало.
 
Тут ростуть трав’янисті рослини, які пристосувалися до існування в умовах нестачі вологи: ковила, типчак, полин, півники, тюльпани.
 
Ресурс 5ll33.png

Поширені степовий орел, перепел, куріпка, степовий жайворонок, ящірка, степова гадюка та багато гризунів (миша, ховрах, бабак, хом’як).
 
Ресурс 4ll33.png
 
У пустелях Євразії буває дуже мало опадів, а влітку стоїть сильна спека. Організми, які живуть у пустелі, добре пристосувалися до виживання в умовах спеки та посухи.
 
Вузькі й дрібні листки, колючки, утворені з листків, довгі корені дають змогу рослинам виживати в умовах спеки і посухи.

У пустелі живуть великі тварини, які в пошуках їжі та води можуть долати значні відстані (джейран, кулан, верблюд). Дрібні тварини (комахи, павуки, ящірки, змії, піщанки, тушканчики) вдень ховаються в норах і лише вночі, коли стає прохолодніше, виходять на пошуки їжі.
 
У жаркому поясі Євразії розташовані зони саван та екваторіальних вологих лісів. У саванах серед високих трав ростуть пальми й акації.
 
71838.jpg
 
В екваторіальних вологих лісах Євразії суцільні зарості утворюють вічнозелені дерева, ліани й орхідеї. Тут ростуть дерева, які мають дуже міцну й цінну деревину: залізне, червоне, чорне. У вологих екваторіальних лісах Євразії живе багато мавп, серед яких один із видів людиноподібних мавп — орангутанг.
 
orangutans.jpg
Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 1 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.