Ссавці є роздільностатевими тваринами.
Статева система утворена парними сім'яниками у самців і яєчниками у самок.
 
У самців у сім'яниках утворюються сперматозоїди (сперматозоони), які виводяться з сім'яників по сім'япроводу через статевий член.
 
У самок в яєчниках виробляються яйцеклітини, які є набагато дрібнішими, ніж у інших хребетних.
 
Запліднення
у ссавців внутрішнє. Ссавці — живородні (за винятком качкодзьоба і єхидни).
 
На ранніх етапах розвитку зародки ссавців багато в чому схожі з зародками земноводних і плазунів. Вони мають хорду, зяброві щілини та інші ознаки.
 
зародки.png
 
Зародок розвивається всередині материнського організму в особливому органі самки — матці, де він захищений від впливу несприятливих факторів середовища — внутрішньоутробний період розвитку.
 
Місце у матці, де кровоносні судини матері стикаються з кровоносними судинами зародка, називають плацентою. Зародок з'єднаний з плацентою пуповиною, в якій проходять кровоносні судини.
 
матка.png
 
У плаценті численні кровоносні судини зародка щільно стикаються з кровоносними судинами материнського організму. Через стінки кровоносних судин зародок, що розвивається, одержує поживні речовини, кисень і звільняється від вуглекислого газу та інших непотрібних для нього речовин.
 
зародки1.jpg
 
Тривалість розвитку зародків у матці (вагітність) є різною у різних ссавців. Звичайно, чим менше ссавець, тим коротше термін вагітності: дрібні тварини (миші, хом'яки) виношують дитинчат в утробі \(11\) — \(15\) діб; середні за величиною (кролики) — \(1\) місяць; великі (лосі, корови) — близько \(9\) місяців.
 
Після того як дитинча повністю сформується, у матері наступають пологи. Стінки матки сильно скорочуються і плід виштовхується з неї через родові ходи. Дитинча, яке з'явилося на світ, починає самостійно дихати. Після цього пуповина, яка забезпечує зв'язок зародка з плацентою, розривається або перегризається самкою.
 
Перший час дитинча вигодовується материнським молоком, що утворюється у молочних залозах самки після пологів. Молоко має високу поживність і містить усі речовини, необхідні для росту і розвитку потомства.
 
слони.jpg
 
У різних видів ссавців новонароджені дитинчата розвинені неоднаково.
 
Ссавці, які мешкають у відкритих місцях, що не мають притулків і рятуються від ворогів втечею, як правило, народжують зрячих дитинчат, покритих шерстю і здатних самостійно пересуватися за матір'ю (коні, зебри, кози, вівці, сайгаки, джейрани та ін.).
 
зебри1.jpg
 
Ссавці, що влаштовують нори або гнізда, в яких їх потомство захищене від ворогів, народжують безпомічних, голих і сліпих дитинчат (кролики, білки, лисиці, собаки, кішки). Мати оберігає і довго вигодовує їх.
 
дитинчата.jpg
 
Турбота про потомство
Ніякі інші тварини не оточують своїх дитинчат такою турботою і не витрачають стільки часу на їхнє виховання, як ссавці. Особливо розвинений інстинкт турботи про потомство у тих ссавців, дитинчата яких народжуються безпорадними. Матері зігрівають їх теплом свого тіла, вилизують, захищають від ворогів, вчать знаходити їжу. Деякі ссавці (кажани, коала) носять дитинчат на собі.
 
мавпенятко.jpg