З'явившись на Землі, ссавці, які мали постійну температуру тіла, високорозвинений головний мозок, здатність вигодовувати дитинчат молоком, широко поширилися і заселили території з різним кліматом.
 
Розвиток у них пристосувань до різних середовищ життя привело до появи наземних, підземних, водних і літаючих груп. Кожна з цих екологічних груп включає дрібніші групи, що розрізняються пристосуваннями тварин до різних місць проживання (наприклад, серед наземних тварин є тварини, які ведуть типово наземний, напівдеревний і деревно-лазаючий спосіб життя).
Наземні ссавці
1. Наземні лісові Ссавці
 
У наших лісах зустрічаються бурий ведмідь, вивірка (білка), олень, косуля, кабан, куниця, рись.
 
До типових деревно-лазаючих тварин належать білки і деякі види куниць. На деревах вони добувають їжу, влаштовують гнізда для відпочинку та виведення потомства.
 
Лісові звірі, які ведуть напівназемний, напівдеревний спосіб життя, харчуються в основному на землі, а гнізда влаштовують під корінням дерев, в дуплах, розташованих невисоко над землею, у стовбурах повалених дерев (бурундук).
 
Наземний спосіб життя ведуть бурий ведмідь, росомаха, борсук, олень, косуля і багато інших крупних звірів. Весь корм вони добувають на землі. Дитинчат народжують на лісовій підстилці (лосі, косулі), у норах (росомаха, борсук), у барлогах (бурий ведмідь).
 
лісові звірі.png
 
2. Наземні Ссавці відкритих просторів (лугів, степів, пустель).
 
Великі рослиноїдні ссавці (травоїдні копитні), здатні багато часу перебувати на пасовище, тривалий час і швидко переміщатися у пошуках водопоїв, втечею рятуватися від ворогів (антилопи, сайгаки, джейрани, кулани, зебри, дикі коні, жирафи). Їх дитинчата відразу ж після народження встають на ноги і йдуть за батьками.
 
На копитних полюють хижі тварини (леви, степові вовки, гепарди).
 
До звірів відкритих просторів належать і групи дрібних і середньої величини тварин (ховрахів і тушканчиків).
 
відкритих просторів.png
 
3. Наземні Ссавці, що живуть у різних місцях проживання
 
Деякі звірі, наприклад, вовк і лисиця, живуть у лісах, степах, пустелях, горах. Склад їжі, способи її добування, умови розмноження цих тварин різні у різних місцях проживання. Так, вовки, що живуть у лісах, народжують дитинчат у лігвищах, а в пустелі і тундрі вони часто риють нори.
Підземні звірі
Група підземних ссавців є нечисленною. Це кроти, сліпаки, африканські землекопи. До цієї ж екологічної групи ссавців відносять багатьох мишей, полівок, землерийок. Усю або значну частину життя підземні ссавці проводять у норах, харчуючись у ґрунтовому шарі.
 
Найтиповішим представником цієї екологічної групи є звичайний кріт. Житла кротів можна виявити по кротовинам (купках викинутого ґрунту). У ґрунті кроти прокладають складну систему ходів. Крот прокладає підземні ходи великими, вивернутими назовні передніми лапами. Діючи ними як лопатами, кріт розпушує землю і відкидає її назад. За добу кріт кілька разів пробігає по своїх підземним ходам, підбираючи черв'яків, комах та їх личинок, що туди потрапили.
 
кріт.png
 
Водні і напівводні звірі
Водний спосіб життя ведуть кити і дельфіни, переважно водний — моржі і тюлені. Такі ссавці, як ондатра, бобер, річкова видра, живуть як на суші, так і у воді.
 
Незважаючи на пристосованість до перебування у водному середовищі, усі ці тварини зберегли головні особливості ссавців — живородіння і вигодовування дитинчат молоком. Дихають ці тварини атмосферним повітрям, піднімаючись на поверхню, щоб зробити вдих.
 
водні.png
 
Літаючі звірі
До справжніх літаючих ссавців належать лише Рукокрилі, наприклад, Кажани. Більшість видів кажанів живе у тропіках і субтропіках. У нашій країні зустрічаються руда вечірниця і звичайний вухань.
 
Кістки у кажанів тонкі і легкі. На грудині, як у птахів, є кіль. До нього прикріплюються потужні грудні м'язи, що приводять в рух крила. В утворенні крил беруть участь передні кінцівки. Еластичні шкірясті літальні перетинки охоплюють кістки передніх кінцівок і, з'єднуючись з боків з тулубом і задніми кінцівками, доходять до хвоста.
 
Кажани ведуть сутінковий і нічний спосіб життя. Кажани орієнтуються у просторі навіть у темряві і не стикаються з перешкодами завдяки ехолокації (уловлювання звуків, відбитих від якихось предметів). Цьому сприяють великі вушні раковини. Поряд зі звичайними звуками кажани здатні видавати і чути особливі, дуже високі ультразвукові сигнали, які не сприймаються людиною. Ультразвук, який посилається вперед у напрямку руху, відбивається від предметів і, повертаючись, вловлюється кажанами.
 
Вдень кажани ховаються на горищах, у підвалах, дуплах дерев та інших затишних місцях. Вчепившись задніми ногами, вони висять вниз головою. Під час денного відпочинку у тварин знижується температура тіла, сповільнюються дихання і кровообіг.
 
літаючі.png