Травна система
Травна система птахів, так само як і інших хребетних тварин, представлена ​​травним трактом і залозами.

 травна_система.png
 
Травний тракт:
Ротглоткастравохідзоб (у зерноїдних птахів) — шлунок (залозистий і м'язистий відділи) — кишечник (тонка і пряма кишка) — клоака.

Травні залози — виділяють речовини (ферменти), необхідні для перетравлення їжі:
 • слинні залози — виділяють слину;
 • печінка — виділяє жовч;
 • підшлункова залоза — виділяє панкреатичний сік.
травна2.png
 • Травна система починається дзьобом. Дзьоб обмежує ротову порожнину. У ротовій порожнині є язик. Зуби відсутні.
  Їжа проходить глотку, потім потрапляє у стравохід. У багатьох птахів стравохід має розширення — воло, де відбувається накопичення і розм'якшення їжі.
  Шлунок ділиться на залозистий і м'язовий відділи. У залозистому відділі шлунка їжа перетравлюється під дією ферментів, у м'язовому — перетирається стінками шлунка і дрібними камінчиками, проковтнутими птахом.
  Зі шлунка їжа потрапляє у тонку кишку, де обробляється травними ферментами печінки і підшлункової залози. Товста кишка — це коротка пряма трубка, яка веде з тонкого кишечника у клоаку
  Зверни увагу!
  Особливості будови травної системи (відсутність зубів, попередня обробка їжі у волі, будова шлунку, коротка пряма кишка) — це пристосування для полегшення маси тіла птиці (що важливо для польоту).
  Кровоносна система
  Кровоносна система замкнута, складається з чотирикамерного серця і судин.  Птахи мають два кола кровообігу.
  Серце птахів має повну перегородку і складається з \(4\)-х камер: двох передсердь і двох шлуночків. Дуга аорти — тільки права (ліва скорочена).
  У серці кров не змішується, вона повністю розділена на венозну (у правій частині серця) і артеріальну (у лівій частині серця).
кровоносна система.jpg
 
Під час руху по тілу кров проходить два кола:
Велике коло — від лівого шлуночка серця по всьому тілу до правого передсердя.
Мале (легеневе) коло — від правого шлуночка серця через легені до лівого передсердя.
 
кола кровообігу.jpg
Обмін речовин
У птахів високий рівень обміну речовин.
За рахунок повного поділу артеріальної і венозної крові до всіх органів тіла надходить багата киснем кров, що сприяє збереженню постійної високої температури тіла (\(41\) — \(42\) °С), тому Птахи — теплокровні тварини.
Теплокровні тварини — це тварини з постійною температурою тіла, яка не залежить від температури навколишнього середовища.