Риби — найчисленніша група хребетних тварин (близько \(30\) тис. видів). Риби — постійні мешканці водного середовища. Вони населяють майже усі водойми Землі: від струмків до океанів. З життям у воді пов'язані особливості їх будови.
Класифікація риб:
 
класифікація риб1.png
  • У більшості риб обтічна форма тіла (голова, тулуб і хвіст плавно переходять один в одного).
  • Шкіра риб покрита лускою і має залози, які виділяють слиз.
  • Основний тип руху риб — бічні вигини усього тіла.
  • Плавці риб виконують рульову функцію і підтримують тіло у рівновазі. Це є видозмінені кінцівки тварин.
  • Органи дихання — зябра.
  • У багатьох риб є плавальний міхур.
  • Риб поділяють на класи: Круглороті (міноги, міксини), Хрящові риби (акули, скати, химери) і Кісткові риби (осетри, лососі, оселедці, карасі, окуні, щуки). Основний критерій такого поділу — речовина, з якої складається внутрішній скелет риб (хрящі або кістки).
Різноманіття умов життя у воді вплинуло на вигляд риб і призвело до виникнення великої різноманітності форм: появи безлічі пристосувань до умов проживання. У різноманітному підводному ландшафті кожен вид риб мешкає у тих місцях, до яких він найкраще пристосований, де може знайти їжу, укриття і місця для розмноження.
 
Більшість риб мешкає у морях. Одні з них (акули, тунці, тріска) живуть у товщі води, інші (скати, камбали) — у придонних шарах, або на дні водойм.
 
Прісноводні риби, населяючи річки, озера і ставки, постійно мешкають у прісній воді. Одні з них пристосувалися до життя у водоймах зі стоячою водою (карасі, лини), інші можуть жити тільки у воді зі швидкою течією (форель, харіус), треті населяють як стоячі, так і проточні водойми (щука, судак, окунь).
 
Деякі види риб більшу частину життя живуть у морях, а розмножуються у річках (осетер, лосось, кета, горбуша), або навпаки (річковий вугор). Таких риб називають прохідними.