Клас Плазуни (Рептилії) представлений чотирма рядами:
  • Ряд Лускаті (підряди Ящірки і Змії);
  • Ряд Черепахи;
  • Ряд Крокодили;
  • Ряд Дзьобоголові (\(1\) вид — Гаттерія).
Ряд Лускаті
Ряд Лускаті об'єднує ящірок і змій. Їх тіло вкрите лускою.
До ящірок належать варани, агами, гекони, безногі ящірки жовтопузики і веретільниці.
 
ящірка10.jpg

На відміну від ящірок у змій довге безноге тіло, пристосоване до пересування на череві. Скелет, у зв'язку зі зникненням кінцівок, складається з черепа і хребта. Ребра, що прикріплюються до численних хребців, закінчуються вільно. Права і ліва половини щелеп спереду з'єднані розтяжними зв'язками. У зв'язку з цим змії можуть ковтати здобич (зазвичай велику) цілком. Повіки у змій прозорі, вони зрослися і перетворилися на тонку, прозору рогову плівку, яка скидається під час линьки.
 
змія линяє.jpg
 
Деякі змії отруйні.
 
Укушеній змією людині необхідно терміново надати першу допомогу. Її слід укласти, забезпечити нерухомість, дати рясне тепле пиття і якомога швидше доставити до лікувального закладу.
Ряд Черепахи
Ряд Черепахи — найдавніша група тварин, яка зберегла свій вигляд до наших днів майже без змін. Характерною ознакою черепах є наявність кісткового панцира (вільними залишаються тільки голова, кінцівки і хвіст).
У наземних черепах панцир, як правило, високий, куполоподібний.
 
черепаха14.JPG
 
У прісноводних і морських видів панцир, зазвичай, низький, сплощенний і гладкий, обтічної форми, що сприяє швидкому плаванню.
 
морська черепаха16.jpg
Ряд Крокодили
Крокодили — нечисленна група, яка налічує близько \(30\) видів найбільш високорозвинених плазунів.
Для крокодилів характерні довгий, стислий з боків хвіст і перетинки між пальцями задніх ніг. У воді крокодили рухаються за допомогою хвоста. На суші вони є менш спритними.
Зуби у них містяться у поглибленнях щелеп, серце — чотирикамерне, у головному мозку добре розвинений мозочок. Їх тіло довжиною до \(8\) м покрито міцними роговими щитками, під якими містяться кісткові пластини.
Над поверхнею голови у крокодилів розташовані ніздрі і очі. Це допомагає, занурившись у воду, спостерігати за здобиччю.
 
крокодили02.jpg
 
Ряд крокодилів об'єднує три сімейства, з яких найбільш відомими є Справжні крокодили і Алігатори.
 
Ряд Дзьобоголові
Ряд Дзьобоголові представлені одним видом — Гаттерія, яка зовні нагадує ящірку (довжиною до \(76\) см). Вона веде нічний спосіб життя, живе у норах завглибшки до \(1\) м, харчується, в основному, комахами та іншими безхребетними. Гаттерія зберіглася на декількох островах Нової Зеландії, де для її охорони створено заповідник.
 
гаттерія.jpg