Розрізняють:
  • природні захворювання опорно-рухової системи (артрити суглобів, туберкульоз кісток, вроджений вивих стегна, тощо);
  • дистрофічні захворювання — розвиваються при порушенні живлення м'язової, хрящової та кісткової тканин (викривлення хребта, плоскостопість, остеохондроз, дистрофія м'язів);
  • механічні пошкодження — виникають внаслідок зовнішнього впливу (розтягнення зв'язок, вивихи суглобів, переломи кісток).
Викривлення хребта
Людину роблять «прямостоячим» м'язи-розгиначі (вони протистоять м'язам-згиначів і силі тяжіння, щоб утримувати тіло у вертикальному положенні).
Постава — це звична поза при стоянні, ходьбі і сидінні.
Пряма спина, розправлені плечі, розгорнуті груди, піднята голова — усе це ознаки хорошої постави. При правильній поставі внутрішні органи розташовані таким чином, що створюються найкращі умови для їх роботи.
При неправильній поставі відбувається викривлення хребта, яке рано чи пізно спричинює ушкодження міжхребцевих дисків. У результаті можуть затискатися нерви, які йдуть від спинного мозку, розташованого усередині каналу хребта. Людина починає відчувати болі у спині, шиї, голові. Розвивається хвороба остеохондроз. Зведені, опущені плечі, запалі груди ускладнюють роботу внутрішніх органів (у першу чергу легенів і серця). Також при викривленні хребта можуть зміщуватися внутрішні органи, через що погіршується їхня робота.
 
зміна постави.jpg 
Про правильну поставу потрібно піклуватися з раннього дитинства. У дітей і підлітків, поки хрящова тканина не замінилася кістковою, можливі значні відхилення вигинів від норми — це викривлення хребта: лордоз, кіфоз, сколіоз.
 
вади_хребта12.jpg
 
вади хребта.png
 
Для профілактики викривлення хребта і збереження правильної постави потрібно стежити за правильною посадкою за столом, комп'ютером, тощо.
 
Викривлення хребта, отримане у дитинстві, досить важко виправляється згодом через окостеніння хребта у дорослому віці.
Плоскостопість
Ще одне порушення структури скелета — плоскостопість. Воно полягає у тому, що звід стопи стає плоским.
У людини стопа має склепіння: її середня частина трохи піднята над поверхнею, на яку спирається нога (це необхідно для того, щоб стопа, злегка пружинячи, зменшувала дуже високі навантаження, що виникають при стрибках, бігу, перенесенні важких вантажів). Якщо стопа стає плоскою і не може зменшувати навантаження, то при ходьбі, бігу і навіть просто при стоянні ноги швидко втомлюються, викликаючи сильні болі.
плоскостоп.jpg
 
У дітей на розвиток плоскостопості впливає раннє носіння взуття на високих підборах, носіння тісного взуття або взуття без каблука. Іноді воно пов'язане з порушеннями обміну речовин, надлишковою вагою (ожирінням) і спадковими факторами.
Для того щоб зменшити ризик виникнення плоскостопості, бажано якомога частіше ходити босоніж по нерівній поверхні, носити зручне широке взуття на невисокому каблуці з супінатором.
 
нога.jpg
Супінатор — це ортопедичний виріб (устілка), яка застосовується при плоскостопості, або для профілактики розвитку плоскостопості.