Внутрішнє середовище — це рідини, які містяться всередині організму, оточують його клітини і створюють умови для протікання в них життєвих процесів.
Основою внутрішнього середовища є рідка міжклітинна речовина, яка найбільш виражена у сполучних тканинах, особливо в крові.
У людини кров рухається по кровоносним судинам і безпосередньо не стикається з більшістю клітин, проте деяка кількість рідкої міжклітинної речовини крові проходить через стінки тонких кровоносних судин і утворює рідку оболонку навколо клітин — тканинну рідину. Отже, тканинна рідина утворюється з рідкої частини крові, проте у ній відсутні форменні елементи крові.

Частина тканинної рідини, яку називають лімфою, збирається в найтонші трубочки зі сліпо замкнутими кінцями — лімфатичні капіляри, що переходять у лімфатичні судини. У тих місцях, де зливається декілька лімфатичних судин, утворюються лімфатичні вузли. Саме ці структури утворюють лімфатичну систему, по якій циркулює лімфа. Лімфа — прозора рідина, яка за складом дуже схожа на тканинну рідину, проте містить велику кількість лімфоцитів. Тому одна з основних функцій лімфи — знешкодження хвороботворних мікроорганізмів.
Зверни увагу!
Таким чином, внутрішнє середовище організму людини складають рідини, які взаємодіють між собою: кров, лімфа і тканинна рідина.
Внутрішнє середовище організму забезпечує взаємозв'язок усіх клітин організму з навколишнім середовищем (вона забезпечує клітини речовинами, необхідними для їх роботи, і через неї видаляються продукти розпаду).
Кожна структура внутрішнього середовища виконує ряд специфічних функцій.
Функції внутрішнього середовища організму:
  • кров виконує в основному транспортну функцію (переносить кисень від легенів до всіх клітин організму і вуглекислий газ — у зворотному напрямку, поживні речовини, виносить з тканин продукти обміну).
  • Тканинна рідина є передавальною ланкою між клітинами, які вона оточує, і кров'ю. Саме через неї з крові у клітини потрапляють необхідні для життя речовини, наприклад кисень і компоненти їжі.
  • У лімфі відбувається знищення хвороботворних мікроорганізмів. Таким чином, основна функція лімфи — захисна. Крім того, лімфа забезпечує повернення в кров'яне русло тканинної рідини.
рідини організму.jpg
 
Гомеостаз — здатність організму людини зберігати відносну сталість внутрішнього середовища, що забезпечує оптимальні умови для життєдіяльності й пристосованості організму.
 
Склад
внутрішнього середовища
Місце розташування
Функції
КровСерце і кровоносні судиниТранспортна, регуляторна, захисна 
ЛімфаЛімфатична системаПостачання рідин у кровоносне русло, знищення хвороботворних організмів
Тканинна рідинаПроміжки між клітинами тканинТранспорт кисню, поживних речовин, продуктів розпаду
  
Джерела:
https://gdz4you.com/prezentaciyi/biologiya/vnutrishnye-seredovyshe-organizmu-15583/