Для виникнення і протікання хімічних реакцій необхідно наявність певних умов:
-
приведення реагуючих речовин до зіткнення (контакт реагуючих речовин);
-
наявність певного температурного режиму (охолодження або нагрівання);
-
дія світла або електричного струму;
-
наявність удару або тертя;
-
збільшення тиску (для газів);
-
збільшення числа молекул.
Для того, щоб речовини вступили до хімічної реакції, вони повинні контактувати одна з одною. Для кращого контакту речовини подрібнюють, перемішують, розчиняють або переводять у газоподібний стан. Отже контакт реагуючих речовин є основною умовою перебігу усіх хімічних реакцій.

Змішування розчинів
Багато реакцій починаються лише при нагріванні. Наприклад, дерев'яна лучинка, бенгальські вогні можуть довгий час зберігатися при кімнатній температурі, а при нагріванні загоряються. Калій перманганат (марганцівка) при нагріванні розкладається з виділенням кисню.

Розклад перманганату калію (марганцівки) при нагріванні
Деякі реакції вимагають постійного нагрівання. В інших випадках нагрівання потрібно лише для початку реакції. При взаємодії реагуючих речовин виділяється тепло, і за рахунок цього підтримується необхідна температура. Наприклад, для повного розкладу цукру потрібне постійне нагрівання, а для горіння природного газу його досить підпалити.
Отже, зміна температури впливає на перебіг хімічних реакцій незалежно від агрегатного стану реагентів.
Відомі реакції, для протікання яких необхідно освітлення. Наприклад, реакція фотосинтезу у листках рослин може відбуватися лише на світлі.
Збільшення тиску впливає лише на реакції за участю газоподібних речовин. Наприклад, при підвищенні тиску буде збільшуватися швидкість реакцій, у яких беруть участь (кисень), (озон), (азот), (водень), (гідроген сульфід, або сірководень), (сірчистий газ), (чадний газ), (вуглекислий газ). На перебіг реакцій речовин, що знаходяться у рідкому або твердому стані тиск не впливає.
Джерела:
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Григорович О., Недоруб О. — Київ: Ранок, 2024. с. 151-153.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Ярошенко О., Коршевнюк Т. — Київ: Оріон, 2024. с. 123-125.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Мідак Л., Кузишин О., Пахомов Ю., Буждиган Х. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 159-162.