Розглянемо реакцію утворення метану CH4 — основного компоненту природного газу. Метан складається з атомів Карбону та Гідрогену. Отже, для його одержання необхідні прості речовини, одна з яких утворена атомами Карбону (вугілля C), а інша — атомами Гідрогену (водень H2).
 
У лівій частині записуємо формули реагентів C і H2, а в правій — продукту реакції CH4:
 
C+H2вихідні речовини(реагенти)CH4продукт реакції 
 
 
Цей запис ще не є рівнянням реакції — це схема реакції. У лівій і правій частинах не однакова кількість атомів Гідрогену: у лівій — два (у складі молекули водню), а в правій — чотири (у складі молекули метану). 
 
Щоб схема реакції стала хімічним рівнянням у лівій і правій частині має бути однакова кількість атомів хімічних елементів. Необхідно дібрати коефіцієнти — числа перед хімічними формулами речовин, які позначають кількість молекул (атомів чи інших частинок) речовини. Коефіцієнти мають бути такими, щоб кількість атомів кожного хімічного елемента в обох частинах рівняння була однаковою.
 
У нашому прикладі перед формулою водню в лівій частині рівняння необхідно поставити коефіцієнт \(2\):
 
 C+2H2CH4
 
 
Тепер в обох частинах рівняння кількість атомів Гідрогену та Карбону однакова. Якщо кількість атомів кожного елемента однакова в лівій і правій частинах, то ставлять знак «дорівнює»:
 
 C+2H2=CH4 
 
Розглянемо реакцію горіння метану. Горіння — це взаємодія речовин із киснем O2. Під час горіння метану утворюються вуглекислий газ CO2 і вода H2O.
 
Запишемо схему реакції:
 
CH4+O2CO2+H2O
 
В обох частинах рівняння по одному атому Карбону. У лівій частині — \(4\) атоми Гідрогену, а у правій частині — \(2\) атоми Гідрогену. Поставимо коефіцієнт \(2\) перед формулою води, щоб кількість атомів Гідрогену в лівій і правій частинах схеми була однакова:
 
CH4+O2CO2+2H2O
 
У лівій частині \(2\) атоми Оксигену (\(2\) атоми у складі молекули вуглекислого газу CO2 + \(2\) атоми у складі двох молекул води H2O).
 
Отже, у лівій частині рівняння перед формулою кисню треба поставити коефіцієнт \(2\):
 
CH4+2O2CO2+2H2O
 
Рівняння хімічної реакції:
CH4+2O2=CO2+2H2O
 
Якщо біля формули хімічної сполуки справа намальована стрілка вгору (), це означає, що сполука є газуватою, а якщо вниз () — сполука нерозчинна й випадає у результаті реакції у вигляді осаду. 
Джерела:
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Мідак Л., Кузишин О., Пахомов Ю., Буждиган Х. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 166-176.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Григорович О., Недоруб О. — Київ: Ранок, 2024. с. 183-189.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Попель П., Крикля Л. — Київ: Академія, 2024. с. 119-135.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Ярошенко О., Коршевнюк Т. — Київ: Оріон, 2024. с. 128-139.