Комп’ютер не може працювати без програм, без них він буде лише набором електронних пристроїв. Для управління роботою всіх пристроїв комп’ютера використовуються спеціальні програми, серед яких особливе місце займає операційна система (скорочено записують ОС).
Операційна система — це набір програм, який забезпечує управління роботою комп’ютера.
Операційна система забезпечує:
—  керування роботою пристроїв комп'ютера (процесор, пристрої збереження даних, пристрої введення і виведення даних);
    — організацію обміну даними між користувачем і комп'ютером;
    — забезпечення обміну даними між пристроями комп'ютера;
    — організацію зберігання даних на носіях даних;
    — забезпечення виконання інших програм;
    — узгодження одночасної роботи різних програм.
На перших персональних комп'ютерах IBM (з 1981 р) була встановлена ​​операційна система DOS (Disk Operating System). Ця операційна система може використовуватися тільки одним користувачем одночасно для виконання одного завдання.
 
Без названия (43).jpg      images (27).jpg
 
Microsoft Windows – узагальнююча назва операційних систем для ЕОМ, розроблених корпорацією Microsoft. Перші версії були не повноцінними операційними системами, а лише оболонками до ОС MS DOS. Наразі, Microsoft Windows встановлена більш як на 90 % персональних комп'ютерів світу.
Microsoft Windows — це багатозадачна операційна система з графічним інтерфейсом.
images (28).jpg    вввв.jpg 
 
Linux — це розрахована на багато користувачів, багатозадачна операційна система, для бізнесу, комерційного й індивідуального програмування. Linux належить сімейству UNIX-подібних операційних систем, вона може працювати на комп'ютерах Intel 80386, 80486 і Pentium. Linux – вільно розповсюджувана версія UNIX, спочатку була розроблена Линусом Торвальдсом. Linux був створений за допомогою багатьох UNIX-програмістів і ентузіастів з Internet, тих, хто має досить навичок і здатностей розвивати систему.
 
 Без названия (44).jpg  Без названия (4).png
Офіційна сторінка завантаження:
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
Mac OS — це серія операційних систем з графічним призначеним для користувача інтерфейсом, розроблена Apple Inc.
os.jpg   images (29).jpg 
 
У секторі мобільних (смартфонів і планшетів)  популярна операційна система Android від Google.  Для мобільних пристроїв призначені ОС:
 
1p.jpg
 
Інтерфейс користувача операційної системи — набір правил і засобів, які забезпечують обмін повідомленнями між користувачем і комп’ютером.
У сучасних операційних системах  передбачено  графічний інтерфейс. При його використанні вказівки не потрібно вводити з клавіатури. Достатньо обрати мишею відповідний графічний об’єкт, що відображається на екрані монітора: значок, вказівку меню чи елемент списку, кнопку чи вікно.
Кнопки, вказівки меню та спеціальні графічні значки є елементами управління, клацання мишею на яких приводить до виконання певної дії, що закріплена за кожним з них.
 
Зверни увагу!
При роботі з ОС Windows  використовують поняття об'єкт — це все те, з чим оперує Windows: програма, диск, папка, файл, документ, піктограми, ярлики та інше.
Папка — це місце на диску, де зберігаються файли. Всередині однієї папки не допускається наявність двох папок з однаковими іменами.
Ярлик — це посилання на деякий об'єкт, який захований у файловій системі. Використання ярликів прискорює доступ до додатків, папок і документів. Ярлики створює користувач.
Піктограма — це графічна позначка об’єкта, який знаходиться у файловій системі.
Документ — це файл, створений за допомогою однієї з програм-додатків в ОС Windows і прикріплений до цієї програми.