Керування цифровими пристроями відбувається через команди. Вибір команд здійснюють зі списку можливих за допомогою меню комп’ютерної програми.
 
Є різні види меню, наприклад, контекстне меню об’єкта, головне меню операційної системи тощо. Якщо навести вказівник на кнопку Пуск і натиснути ліву кнопку миші, то відкриється Головне меню операційної системи Windows.
 
Screenshot_18-w806.png
 
Якщо виділити інформаційний об’єкт і натиснути праву кнопку миші, то з’явиться список команд, які можна виконати з цим об’єктом. Таке меню називають контекстним.
 
Screenshot_19 (1).png

Щоб скопіювати, перемістити чи видалити об’єкт, його потрібно виділити. Це можна зробити різними способами:
 
1. Виділення одного об’єкта
 
Щоб виділити один об’єкт, слід навести на нього курсор миші та клацнути ліву кнопку.Screenshot_47.png
 
2. Виділення кількох об’єктів
 
Протягування мишею. Якщо об’єкти, які необхідно виділити, розташовані поруч, то можна виконати протягування мишею: утримуючи ліву клавішу, окреслити прямокутник навколо потрібних об’єктів.
 
Screenshot_48.png
З використанням клавіші Shift. Для виділення об’єктів, що містяться поруч, потрібно виділити перший об’єкт, клацнувши лівою клавішою на ньому, натиснути клавішу Shift і, утримуючи її, клацнути на останньому об’єкті.
 
Screenshot_49.png
З використанням клавіші Ctrl. Якщо об’єкти розташовані не поряд, то потрібно виділити перший об’єкт і натиснути клавішу Ctrl. Далі виділяти кожен наступний об’єкт клацанням лівої кнопки миші на ньому, продовжуючи утримувати клавішу Ctrl.
 
Screenshot_50.png
 
3. Щоб виділити всі об’єкти відкритої папки, треба натиснути комбінацію клавіш Ctrl + А.
 
Screenshot_51.png
 
Команди Копіювати і Вставити виконують за допомогою буфера обміну — ділянки пам’яті комп’ютера, у якій тимчасово зберігається скопійований об’єкт. Копія об’єкта залишається в буфері обміну, доки в нього не буде поміщено інший об’єкт. У разі виконання команди Вирізати об’єкт у початковому місці не зберігається.
Ctrl + C — скопіювати виділений об’єкт
Ctrl + N — створити новий документ.
Ctrl + O — відкрити виділений об’єкт
Ctrl + S — зберегти об’єкт
Ctrl + V — вставити скопійований об’єкт
Ctrl + W — закрити вікно
Ctrl + X — вирізати виділений об’єкт
Ctrl + Z — скасувати останню дію
Виділений об’єкт можна перейменувати за допомогою команди Перейменувати з контекстного меню об’єкта. Після цього необхідно змінити ім’я об’єкта і натиснути клавішу Enter або клацнути ліву клавішу миші за межами об’єкта.
Джерела:
Інформатика : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти / Л. Лисобей, О. Чучук — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 160 с.
Інформатика : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти / О. Антонова, — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 128 с.