Карбон(\(II\)) оксид, або чадний газ
Карбон(\(II\)) оксид \(CO\) утворюється при неповному згорянні палива. Це безбарвний газ без запаху. Він погано розчиняється у воді (\(2,3\) см³ у \(100\) см³ при \(20\) °С). Карбон(\(II\)) оксид є дуже отруйним. При вдиханні його молекули зв'язуються з гемоглобіном крові і перешкоджають переносу кисню.
  
Карбон(\(II\)) оксид належить до несолетворних оксидів. При нормальни умовах він не реагує з водою, кислотами і основами.

Карбон(\(II\)) оксид є сильним відновником. Відновні властивості проявляє у реакціях з оксидами металів і киснем (він забирає Оксиген від оксидів металів). У результаті реакції утворюються метал і карбон(\(IV\)) оксид (вуглекислий газ):
 
Cu+2O+C+2O=t°Cu0+C+4O2.
 
Карбон(\(II\)) оксид горить на повітрі блакитним полум'ям:
 
2C+2O+O02=t°2C+4O22.
 
Під час реакції виділяється велика кількість тепла.
Карбон(\(IV\)) оксид, або вуглекислий газ
Карбон(\(IV\)) оксид \(CO_2\) — безбарвний газ без запаху. Він приблизно у \(1,5\) рази важчий за повітря. Є малорозчинним у воді (при кімнатній температурі в \(1\) об'ємі води розчиняється \(0,88\) об'єми \(CO_2\). При охолодженні і підвищеному тиску вуглекислий газ перетворюється у тверду речовину — «сухий лід», який здатний сублімуватися, тобто з твердого стану переходити відразу у газоподібний.
сухий лід.jpg
Сухий лід
 
Карбон(\(IV\)) оксид — типовий кислотний оксид. Він взаємодіє з водою, основними оксидами і лугами. У реакції з водою утворюється нестійка карбонатна (вугільна) кислота:
 
CO2+H2OH2CO3.
 
У реакціях з основними оксидами і лугами утворюються карбонати:
 
CO2+CaO=CaCO3;
 
CO2+2NaOH=Na2CO3+H2O.
 
При взаємодії лугу з надлишком вуглекислого газу утворюються гідрогенкарбонати:
 
CO2+NaOH=NaHCO3.
 
У вуглекислому газі ступінь окиснення Карбону є максимальною, тому він може проявляти лише окисні властивості. Так, магній горить в атмосфері вуглекислого газу:
 
C+4O2+2Mg0=t°2Mg+2O+.
 
Отримання:
  • у лабораторії вуглекислий газ отримують дією кислот на карбонати:
CaCO3+2HCl=CaCl2+H2O+CO2.
  • У промисловості для його отримання використовують випал вапняку:
CaCO3=t°CaO+CO2.
 
У природі вуглекислий газ утворюється при диханні і згорянні палива, при гнитті і тлінні органічних речовин, а поглинається рослинами в процесі фотосинтезу.
Застосування
Чадний газ використовується:
  • як паливо;
  • як відновник у виробництві чавуну;
  • для отримання метанолу.
Вуглекислий газ використовується:
  • у виробництві газованих напоїв;
  • для гасіння пожеж;
  • для охолодження харчових продуктів («сухий лід»).