Методична рекомендація:

Теорія

Номер Назва Опис
1. Періодичність зміни радіусів атомів хімічних елементів Викладено матеріал про залежності радіусів атомів від їх будови. Встановлено закономірності зміни радіусів в групах і періодах Періодичної системи.
2. Періодичність зміни властивостей атомів Узагальнюються закономірності зміни властивостей атомів в залежності від положення хімічного елемента в Періодичній системі.

Завдання

Номер Назва Вид Складність Бали Опис
1. Елемент з найбільшим радіусом у групі 2 вид - інтерпретація легке 1Б. Треба визначити, у якого із запропонованих хімічних елементів радіус атома є найбільшим.
2. Радіуси атомів 2 вид - інтерпретація легке 1Б. Треба визначити, у якого з хімічних елементів більше радіус атома.
3. Збільшення радіусів 2 вид - інтерпретація середнє 2Б. Потрібно розташувати хімічні елементи в порядку збільшення радіусів їх атомів.
4. Зменшення радіусів 2 вид - інтерпретація середнє 2Б. Потрібно розташувати хімічні елементи в порядку зменшення радіусів їх атомів.
5. Зміна атомних радіусів 2 вид - інтерпретація середнє 3Б. Треба визначити, в якому ряду елементів закономірно змінюються радіуси атомів.
6. Встановлення валентності і характера оксиду 3 вид - аналіз середнє 2Б. Необхідно встановити валентність елемента за вказаною формулою та визначити характер оксиду.
7. Вища валентність за кількістю протонів 2 вид - інтерпретація середнє 2Б. Завдання на визначення вищої валентності хімічного елемента за числом протонів в його атомі.
8. Вищі валентності елементів 3 вид - аналіз важке 3Б. Завдання на закріплення знань про вищу валентність елементів другого і третього періодів.
9. Кількість електронів в атомі 2 вид - інтерпретація середнє 2Б. Треба визначити число електронів в атомі і на зовнішньому електронному рівні і вказати число електронів, яких не вистачає до завершення цього рівня.
10. Визнач елемент і число електронів 3 вид - аналіз важке 4Б. Потрібно визначити хімічний елемент за формулою і відносною молекулярною масою його оксиду і вказати число електронів, яких не вистачає атомам цього елемента до завершення зовнішнього електронного шару.
11. Визнач елемент, що має меньше протонів 3 вид - аналіз важке 1Б. Завдання на формування навичок знаходження кількості нейтронів, протонів, електронів. Розвивається вміння аналізувати і систематизувати знання, уважність.
12. Визнач елемент 3 вид - аналіз важке 3Б. Завдання на формування навичок знаходження кількості нейтронів, протонів, електронів. Розвивається вміння аналізувати і систематизувати знання, уважність.
13. Визнач елемент і кількість електронів в атомі за масою 3 вид - аналіз важке 2Б. Завдання на визначення назви елементів і кількості електронів в атомі за атомною масою елемента. Розвивається вміння аналізувати і систематизувати знання, уважність.

Тести

Номер Назва Рекомендований час: Складність Бали Опис
1. Тренування з теми «Періодична таблиця і закономірності зміни властивостей хімічних елементів» 00:10:00 середнє 9Б. Відпрацьовуються знання закономірностей зміни радіусів атомів, металічних і неметалічних властивостей хімічних елементів, кислотно-основних властивостей сполук в залежності від положення хімічного елемента в періодичній системі.

Перевірочні тести (приховані від учнів)

Номер Назва Рекомендований час: Складність Бали Опис
1. Домашня робота з теми «Періодична таблиця і закономірності зміни властивостей хімічних елементів» 00:10:00 середнє 15Б. Вдосконалюється вміння використовувати знання закономірностей зміни радіусів атомів, металічних і неметалічних властивостей хімічних елементів, кислотно-основних властивостей сполук в залежності від положення хімічного елемента в періодичній системі.
2. Перевірочна робота з теми «Періодична таблиця і закономірності зміни властивостей елементів» 00:10:00 середнє 10Б. Перевіряється вміння використовувати знання закономірностей зміни радіусів атомів, металічних і неметалічних властивостей хімічних елементів, кислотно-основних властивостей сполук в залежності від положення хімічного елемента в періодичній системі.